KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI – WOJEWÓDZKIE DZIAŁANIA PRĘDKOŚĆ

W czwartek na celowniku szczecińskiej drogówki znaleźli się kierujący, który bagatelizują przepisy ruchu drogowego dotyczące ograniczeń prędkości .

W ramach wojewódzkich działań „Kaskadowy Pomiar Prędkości” policjanci szczecińskiej drogówki prowadzili pomiar prędkości przy użyciu ręcznych mierników prędkości w różnych miejscach na tej samej trasie. Nie zabrakło również nieoznakowanych radiowozów, które kontrolowały uczestników ruchu.

Prędkość i czas reakcji kierującego to dwa najważniejsze czynniki decydujące o tym, czy kierujący zdąży uniknąć zdarzenia i w przypadku sytuacji zagrożenia, awaryjnie zahamować i zatrzymać się.

Jadąc z prędkością ponad 100km/h, w ciągu 1 sekundy przejeżdżamy około 30 metrów, do tego trzeba doliczyć czas reakcji kierującego na zaistniałe zagrożenie, które jest różne dla każdego z nas oraz czas niezbędny na zadziałanie układu hamulcowego, który wynosi około 0,3 sek . Może okazać się , że kierujący będzie potrzebował nawet 40 metrów, aby zatrzymać pojazd np. przed przejściem dla pieszych.

Podczas działań funkcjonariusze szczecińskiej drogówki zatrzymali 7 blankietów prawa jazdy w tym 4 za przekroczenie prędkości powyżej 50km/h w obszarze zabudowanym, ujawnili 41 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości i zatrzymali 2 kierujących będących pod wpływem alkoholu.

Takie działania będą prowadzone cyklicznie w najbliższym czasie przez szczecińska drogówkę i mamy nadzieję, że będą aktywną bronią do walki z ,,piratami drogowymi” i ostudzą ich zapał do brawurowej jazdy.

sierż. sztab. Natalia Misiewicz

asp. sztab. Krzysztof Prostko/ZKS KMP