Strona główna Aktualności COVID-19 – Zakażenia w wojsku nie obniżają gotowości bojowej

COVID-19 – Zakażenia w wojsku nie obniżają gotowości bojowej

MON: zakażony jeden na stu żołnierzy, gotowość wojska bez uszczerbku

Wojsko dostosowuje się do sytuacji epidemicznej i poza ogólnymi zaleceniami wprowadza własne regulacje; zachorowania na COVID dotykają ok. jednego na stu żołnierzy i nie wpływają na gotowość wojska ani zadania wypełniane przez nie zadania – zapewnia MON.

„Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z pozostałymi służbami ściśle monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Wszystkie podejmowane działania mają na celu minimalizację wpływu koronawirusa na zadania sił zbrojnych, a także ochronę będącego najwyższym priorytetem, zdrowia personelu sił zbrojnych w kraju i za granicą” – zapewnił resort w przesłanej PAP informacji.

Poinformował też, że „zachorowania w Wojsku Polskim dotyczą średnio około 1 proc. żołnierzy i nie wpływają na gotowość bojową oraz wypełnianie zadań przez jednostki Sił Zbrojnych RP”. Według danych z ostatniej środy zakażonych było 1206 żołnierzy, w tym 31 podchorążych.

MON przypomniało, że wojsko od początku epidemii jest zaangażowane w pomoc obywatelom oraz wsparcie cywilnego systemu ochrony zdrowia. „Stojąc na pierwszej linii walki z koronawirusem żołnierze są świadomi zagrożenia i bardzo poważnie odnoszą się do procedur bezpieczeństwa” – zaznaczył resort.

„Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju oraz obowiązujące w tym zakresie krajowe regulacje prawne, na podstawie których weryfikowane są i aktualizowane uregulowania resortowe, adekwatnie do sytuacji związanej z rozwojem pandemii, dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego i minimalizacji ryzyka występowania zakażeń COVID-19” – oświadczyło MON.

Wypracowane w resorcie regulacje dotyczą m.in. zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników resortu obrony narodowej oraz wojsk sojuszniczych, ochrony zdrowia konsumentów w wojskowych obiektach żywienia zbiorowego, a także działań profilaktycznych w jednostkach szkolnictwa wojskowego, jak uczelnie wojskowe, centra i ośrodki szkolenia.

Obowiązujące w MON zasady poza higieną rąk, zasłanianiem ust i nosa, przejściem na pracę zdalną tam, gdzie to możliwe, dotyczą także m. in. ograniczenia organizacji imprez o charakterze masowym (uroczystości okolicznościowe, odprawy, promocje oficerskie); ograniczenia wyjazdów służbowych krajowych i zagranicznych oraz korzystania z telekonferencji zamiast tradycyjnych odpraw i spotkań.

Na podstawie ogólnych reguł poszczególne podmioty formułują wewnętrzne procedury – każda jednostka organizacyjna opracowuje własne procedury postępowania i uzgadnia je z właściwym terytorialnie Wojskowym Ośrodkiem Medycyny Prewencyjnej. Decyzje podejmują dowódcy, szefowie lub komendanci jednostek i instytucji wojskowych jako osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kierowanych jednostek organizacyjnych, w tym nadzór nad przestrzeganiem procedur.

Resort przypomniał, że specjalnymi obostrzeniami zostały objęte polskie kontyngenty wojskowe. Przed wylotem w rejon misji obowiązuje 14-dniowe odosobnienie zakończone testem RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2. Podobna procedura obowiązuje przy powrocie żołnierzy do kraju, gdzie odosobnienie stosuje się przed wylotem, a badania medyczne i testy RT-PCR odbywają się w specjalnie przygotowanym kontenerowym szpitalu polowym we Wrocławiu.

Ze względu na pandemię koronawirusa także proces wcielenia do WOT przebiega w podwyższonym reżimie sanitarnym – zaznaczyło MON. Przed każdym wcieleniem ochotników, prowadzone są tzw. szybkie testy na obecność przeciwciał, które pozwalają odsunąć w czasie wcielenie osób z wynikiem pozytywnym.

Także w trakcie szkolenia ochotnicy muszą sprostać wymaganiom sanitarnym: obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczkami, kontakt żołnierzy jest ograniczony do zmniejszonych grup szkoleniowych, do których delegowani są ci sami instruktorzy; zredukowana jest też liczba osób na salach żołnierskich podczas noclegów, odpowiednie procedury obowiązują też na stołówkach. Szczególną wagę przywiązuje się do higieny i dezynfekcji – podkreślił resort.

W MON funkcjonuje Wojskowa Inspekcja Sanitarna, która realizuje zadania zgodnie z ustawę z 14 marca 1985 r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Organy WIS wykonują zadania przy pomocy wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Modlinie i Wrocławiu.

MON zaznaczyło, że wszystkie procedury wdrażane w resorcie wynikają wprost z regulacji wprowadzanych przez Radę Ministrów, ministra zdrowia czy głównego inspektora sanitarnego i uwzględniają powszechny system opieki zdrowotnej, w którym znajdują się zarówno żołnierze jak i pracownicy resortu obrony narodowej. Natomiast w przypadku zachorowań na COVID-19 dochodzenia epidemiologiczne prowadzą wojskowi inspektorzy sanitarni, zgodnie z właściwością miejscową i rzeczową oraz obowiązującymi przepisami.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ par/

Exit mobile version
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2xkQTdBWFhVYWtjP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
Zdjęcia ślubne nie muszą być nudne
PGlmcmFtZSBzcmM9Ii8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2Vib3gucGhwP2hyZWY9aHR0cCUzQSUyRiUyRnd3dy5mYWNlYm9vay5jb20lMkZlc3dpbm91anNjaWUmd2lkdGg9NzYwJmhlaWdodD0yNTgmY29sb3JzY2hlbWU9bGlnaHQmc2hvd19mYWNlcz10cnVlJmhlYWRlcj1mYWxzZSZzdHJlYW09ZmFsc2Umc2hvd19ib3JkZXI9dHJ1ZSZhcHBJZD0xODgwMjkyMTEzOTUyOTMiIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBzdHlsZT0iYm9yZGVyOm5vbmU7IG92ZXJmbG93OmhpZGRlbjsgd2lkdGg6NzYwcHg7IGhlaWdodDoyNThweDsiIGFsbG93VHJhbnNwYXJlbmN5PSJ0cnVlIj48L2lmcmFtZT4=
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2xkQTdBWFhVYWtjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL3BhZ2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGZXN3aW5vdWpzY2llJTJGJnRhYnMmd2lkdGg9NTAwJmhlaWdodD0yMTQmc21hbGxfaGVhZGVyPWZhbHNlJmFkYXB0X2NvbnRhaW5lcl93aWR0aD10cnVlJmhpZGVfY292ZXI9ZmFsc2Umc2hvd19mYWNlcGlsZT10cnVlJmFwcElkPTIxOTA2NzMwMTQ3NTI4NiIgd2lkdGg9IjUwMCIgaGVpZ2h0PSIyMTQiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vaW1wcGwudHJhZGVkb3VibGVyLmNvbS9pbXA/dHlwZShpZnJhbWUpcG9wKG92ZXIpcG9vbCg1MzgxNTEpYSgxNDY3MjIxKSIgd2lkdGg9IjAiIGhlaWdodD0iMCI+PC9pZnJhbWU+