Zwalczać czy nie ?

Lato to czas, podczas którego narażeni jesteśmy na uciążliwe towarzystwo komarów. Te owady potrafią uprzykrzyć każdy spacer, czy spotkanie na wolnym powietrzu. Do urzędu miasta napływają pytania, czy odkomarzanie będzie, a jeśli tak to kiedy?

„Ten rok jest rokiem oszczędności, dotyczy to wielu dziedzin, także odkomarzania. Będziemy je na pewno w ramach potrzeb przeprowadzać. Jednak ważna jest skuteczność tego procesu” – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

A efektywność zwalczania komarów zależy od wielu czynników. Świnoujście, położone na wyspach, otoczone wodami, mając w sąsiedztwie lasy i dużo terenów podmokłych, jest rajem dla komarów. Urząd Miasta zlecił przed kilku laty wykonanie badań i ekspertyz dotyczących skuteczności przeprowadzania odkomarzania na terenie całego Świnoujścia. Badania trwały kilka miesięcy a ich autorki dr A. Gliniewicz i dr K. Rydzanicz przedstawiły wyniki.

Najskuteczniejsza walka czyli opryskiwanie larw nie może być przeprowadzone na terenach WPN, Natura 2000 a to właśnie tam są największe na terenie gminy miejsca wylęgu komarów. Likwidacja komarów dorosłych, trwa około 2 – 3 tygodnie i ….nie jest w pełni skuteczna. Preparat zastosowany do odkomarzania, niesiony wiatrem, może zostać przeniesiony do przydomowych ogródków i na działki. Uprawy z takich terenów przestają być ekologiczne. Biolodzy mówią o tym, że opryski nie działają selektywnie i likwidując komary, uśmiercają także owady pożyteczne, np.: pszczołowate.

Zabiegi zwalczania komarów w południowo – wschodnich dzielnicach miasta – Ognica, Przytór, Łunowo, Karsibór są skazane na niepowodzenie, wymienione dzielnice są usytuowane w pobliżu rozległych obszarów podmokłych, na których nie można wykonać zabiegów zwalczania komarów. Tego wprost zabrania prawo. Informuje o tym K. Szpila z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

.Można oczywiście i to się robi, wykonywać odkomarzanie na terenach zurbanizowanych, należących do miasta. Jednak ograniczone możliwości wykonania pełnego odkomarzania, powoduje że nie jest ono w pełni skuteczne.

Pozostają działania proekologiczne. „Kilka lat temu Urząd Miasta zakupił budki dla jerzyków, bo ptaki te są bardzo skuteczne w ograniczaniu populacji komarów. Budki zostały przekazane i zainstalowane na budynkach Spółdzielni Słowianin i ZGM. Okazało się że warto mieć jerzyki w pobliżu miejsc zamieszkałych przez ludzi. Dotychczas urząd zakupił 50 takich budek, w tym roku zakupi kolejne. W Parku Zdrojowym przeprowadzono prace melioracyjne. Skłaniamy się do naturalnych metod walki z komarami” – informuje Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa UM Beata Tułodziecka – Terenda. Wydano broszurę informacyjną o skutecznych metodach walki z komarami.

A co może robić każdy z nas ? Chronić się środkami osobistymi, wychodząc na spacer ubierać w ubrania o jasnej kolorystyce, zająć się z swoim obejściu udrażnianiem rynien, dokonywaniu regularnej wymiany wody w małych zbiornikach, warto zarybiać przydomowe oczka wodne.

Komary, choć bardzo męczące, są elementem przyrody, który przy rozsądnym działaniu, przyjdzie nam zaakceptować. Odkomarzanie w Świnoujściu jest przeprowadzane od godz.22.00 do 5.00, codziennie. Więcej informacji na temat efektywności zwalczania komarów znajdziecie Państwo na:

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/samorzad-zwalcza-insekty-przyrodnicy-ostrzegaja,184481.html

Joanna Ścigała

BIK UM Świnoujście

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News