Strona główna » Tarcza Antykryzysowa na Pomorzu Zachodnim

Tarcza Antykryzysowa na Pomorzu Zachodnim

Wsparcie zachodniopomorskim firm i przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej było tematem dzisiejszej konferencji z udziałem wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, wicewojewody Marka Subocza, posła Leszka Dobrzyńskiego oraz dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS Zbigniewa Zalewskiego.

Polski rząd wykonał ogromną pracę, by skutki ekonomiczne pandemii były jak najmniej odczuwalne dla przedsiębiorców i pracowników – powiedział wojewoda Tomasz Hinc – Spektrum pomocy zawartej w przepisach kolejnych Tarcz Antykryzysowych jest bardzo szerokie. Wśród instrumentów, z jakich mogą korzystać pracodawcy mamy m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń, umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, zwolnienia ze składek ZUS czy świadczenia postojowe. To pomoc udzielana na wszelkie możliwe sposoby. Wsparcie jest duże i wielowymiarowe.

Wojewoda Tomasz Hinc podkreślił, że tylko z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wysokość przyznanego wsparcia na Pomorzu Zachodnim to kwota 109 mln zł. W ramach tego Funduszu wspartych zostało blisko 25 tys. miejsc pracy. Wypłacono już 87,4 mln zł w ramach świadczenia postojowego – otrzymało je 45 tys. osób.

Wysokość mikropożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla ponad 62 tys. mikroprzedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim to kwota 312 mln zł.

– Chciałbym podkreślić, że jesteśmy na drugim miejscu wśród województw pod względem ilości pozytywnie rozpatrzonych wniosków o mikropożyczki. Aż 83 proc wniosków kończy się pozytywnym załatwieniem wniosku – zaznaczył wojewoda Tomasz Hinc – to znaczy, że nasi zachodniopomorscy przedsiębiorcy są bardzo profesjonalni i sprawni, potrafią korzystać z instrumentów, jakie oferuje im rząd.

Zachęcam tych, którzy są uprawnieni do złożenia wniosku a jeszcze nie skorzystali z tej możliwości, by starali się o rządowe wsparcie.
– Dla przedsiębiorców jest skierowana także Tarcza Finansowa, którą realizuje Polski Fundusz Rozwoju – dodał wicewojewoda Marek Subocz – W ramach subwencji na Pomorze Zachodnie trafiło 1,5 mld zł do 8 616 zachodniopomorskich firm. To pozwoliło utrzymać pracę ponad 70,5 tys. pracowników. Największe subwencje trafiły do takich firm, jak: Kabel Technik Polska, Bridgestone, Ikea Industry, Homanit Polska i NordGlass.

Poseł Leszek Dobrzyński podkreślał prostotę procedur i szybkość ich rozpatrywania.
– Na podział w skali kraju czeka jeszcze 13 mld zł dla mikrofirm i 20 mld zł dla małych i średnich firm –dodał poseł Leszek Dobrzyński – Potencjalni beneficjenci mogą więc bez obaw składać wnioski.

Dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS Zbigniew Zalewski zaznaczył, że każdego dnia do świadczeniobiorców kierowane są kolejne przelewy, a do obsługi wniosków w ramach tarczy Antykryzysowej zostali przesunięci także pracownicy z innych działów.
– Pracujemy ciężko, by pieniądze do świadczeniobiorców trafiały jak najszybciej – mówił dyrektor Zbigniew Zalewski.

Podsumowując konferencję wojewoda Tomasz Hinc podkreślił, że epidemia koronawirusa na Pomorzu Zachodnim przeszła już w stan endemii: – Musimy nauczyć się żyć z wirusem i być stale przygotowanymi na kolejne, ewentualne uderzenie fali zachorowań, ale na tę chwilę możemy cieszyć się, że choroba obeszła się z naszym województwem dość łagodnie. Dziękuję wszystkim – zarówno kadrze medycznej, służbom sanitarno-epidemiologicznym, jak i moim współpracownikom za gigantyczna pracę, jaką wykonali w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Nabyte doświadczenia, przepracowane procedury, przygotowana infrastruktura powodują, że jesteśmy gotowi w każdej chwili szybko i sprawnie zareagować na wypadek kolejnej fali zachorowań.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

2 + 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW