KGP: policjanci sprawdzili ponad 94 tys. osób na kwarantannie; stwierdzili 290 naruszeń

Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa w Polsce już ponad 5 milionów razy sprawdzaliśmy osoby skierowane na kwarantannę – poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 94 tys. osób poddanych kwarantannie, a w ok. 290 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Rzecznik KGP podał też, że minionej doby 16 przypadkach zwrócono się do policjantów z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Przekazał, że do działań prewencyjnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, zaangażowanych jest około 21-23 tys. funkcjonariuszy, głównie policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy.

Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom nie przestrzegającym zasad kwarantanny inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Ciarka poinformował także, że policja skontrolowała prawie 188 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 3900.

Przekazał też, że od początku działań zwalczających pandemię 166 policjantów zostało zarażonych koronawirusem, 68 wyzdrowiało, ponad 2600 było na kwarantannie, a obecnie jest na na niej 399. „Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki” – zaapelował. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj