Jeżeli zadajesz sobie pytanie “Gdzie jest moja paczka?” to możesz łatwo uzyskać na nie odpowiedź wchodząc na stronę śledzenia przesyłek wybranej firmy kurierskiej albo sprawdzając w status przesyłki w aplikacji (on-line lub mobilnej). Wpisujesz numer przesyłki albo po prostu klikasz na przesyłce w aplikacji i voila: jej aktualny status pojawia się na ekranie. Zresztą, jak masz aplikację (np. InPost Mobile) to statusy pewnie wyświetlają ci się na ekranie nieproszone. No dobra, ale co te statusy znaczą?

 

Gdzie jest moja paczka?

 

  • Twoja paczka została przygotowana przez nadawcę – Jeżeli widzisz taki status, to znaczy, że nadawca przesyłki dopełnił już wszelkich formalności, czyli wypełnił formularz nadania on-line i zapłacił za przesyłkę, ale nie nadał jeszcze paczki. Paczka i nadawca zapewne czekają na przyjazd kuriera. Ewentualnie nadawca zamierza nadać paczkę z paczkomatu lub POP, ale jeszcze się tam nie wybrał.
  • Twoja paczka została odebrana od klienta – Jeżeli nadawca zamówił odbiór przesyłki kurierem, to możesz zobaczyć ten status, który oznacza, że kurier odwiedził już nadawcę i odebrał od niego paczkę, którą teraz zabierze do oddziału firmy kurierskiej. 
  • Twoja paczka jest w paczkomacie/POP – Natomiast jeżeli nadawca wybrał w formularzu nadania paczkomat lub Punkt Obsługi Paczek, to zobaczysz ten status kiedy umieści przesyłkę w paczkomacie lub przekaże pracownikowi Punktu Obsługi.
  • Twoja paczka jest w oddziale – Status mówiący, że paczka została przyjęta w oddziale oznacza, że kurier wyjął ją już z paczkomatu lub odebrał z Punktu Obsługi albo od klienta i dostarczył do lokalnego oddziału operatora. Tutaj przesyłka czekać będzie na wyjazd w Polskę. Klient mógł też dostarczyć przesyłkę do lokalnego oddziału firmy spedycyjnej osobiście.
  • Twoja paczka jest w trasie – Jeżeli widzisz ten status, to znaczy, że twoja przesyłka jest w rękach pracowników firmy przewozowej na pokładzie jednego z jej pojazdów. Transportowana jest po kraju z miejscowości do miejscowości, więc status może pojawić się kilka razy, w miarę jak paczka odwiedza kolejne sortownie i oddziały przewoźnika w drodze do celu.
  • Twoja paczka jest w oddziale – tym razem ten status odnosi się oddziału docelowego, a więc tego, który jest najbliżej punktu docelowego. Wkrótce kurier pobierze paczkę z oddziału i dostarczy ją do ciebie, do wybranego paczkomatu, lub do Punktu Obsługi Paczek, skąd będziesz mógł ją wygodnie odebrać.
  • Twoja paczka jest doręczana – Status “w doręczeniu” oznacza ostatni etap podróży twojej przesyłki – została już przejęta przez kuriera, który wiezie ją do ostatecznego punktu docelowego. A więc albo pod wskazany adres doręczenia, albo do  wybranego przez nadawcę paczkomatu lub Punktu Obsługi Paczek.
  • Twoja paczka jest w paczkomacie/POP – taki status możesz zobaczyć jeśli przesyłka została wysłana do paczkomatu lub POP i już się w nim znajduje. Innymi słowy możesz ją już odebrać. Nie wiem w ogóle co właściwie robisz szukając paczki w systemie śledzenia przesyłek, bo na tym etapie to powinieneś był dostać SMSa i e-mail z powiadomieniem.
  • Twoja paczka jest u ciebie – Dokładnie to napisane będzie, że paczka jest “dostarczona”, czyli dotarła do klienta. To znaczy, że została przekazana komuś przez kuriera, albo ktoś wyjął ją z paczkomatu lub odebrał z Punktu Obsługi Paczek. Jeżeli to ty nadałeś paczkę, to teraz możesz odetchnąć z ulgą, bo jak dla ciebie, to sprawa została załatwiona. Natomiast jeżeli jesteś odbiorcą to albo sprawdzasz nie wiadomo po co status paczki, którą masz w ręku albo odebrał twoją paczkę ktoś inny. Dawałeś komuś kod odbioru? A może po prostu odebrał ją ktoś z domowników albo twoich współpracowników (jeżeli zamawiałeś paczkę do pracy). A może sprawdź skrzynkę na listy, czasem tam kurier wrzuca przesyłkę (jeśli się mieści, np. koperta z dokumentami). A może paczka jest u sąsiadów? Nie mówiłeś kurierowi, że może zostawić paczkę u sąsiadów? U mnie zostawiają paczki u weterynarza… Nie pytaj.