Kolejny rekord przeładunków w portach morskich. Po raz drugi ponad 100 mln ton

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 roku wyniosły 108,3 mln ton. Po raz drugi w historii przekroczono barierę 100 mln ton. W porównaniu z 2018 r., kiedy przeładunki wyniosły 105,7 mln ton, to wzrost o 2,4 proc.

Port Gdańsk DCT
W Porcie Gdańsk w 2019 roku przeładowano 52,2 mln ton (wzrost o 6,4 proc. r/r), w Porcie Gdynia 24 mln ton (wzrost o 2,2 proc. r/r), a w Porcie Szczecin-Świnoujście 32,2 mln ton (spadek o 3,3 proc. r/r).

Do polskich portów trafiło też więcej kontenerów, bo aż 3,04 mln TEU, w porównaniu z 2,83 mln TEU w roku 2018.

– To od kilku lat już pewna tradycja, że porty co roku biją rekordy, jeśli chodzi o ilość przeładunków. Jednak, aby utrzymać ten wzrost niezbędne są nowe inwestycje. Te najważniejsze to przede wszystkim Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu, ale także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Dodał, że realizacja tych inwestycji przyśpieszy dzięki przyjętej w ubiegłym roku przez parlament specustawie w zakresie budowy portów zewnętrznych. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich.