Plisy dachowe — funkcjonalna ochrona przed słońcem. Poznaj zalety tego rozwiązania

Zaglądając w okna polskich mieszkań, coraz częściej można natknąć się na zamontowane przy oknach plisy. To nowoczesne, użyteczne i świetnie wyglądające przysłony, które można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak rolety plisowane zagościły na dobre nie tylko w przeszkleniach pionowych, ale także tych montowanych w połaci dachu.

Pełna regulacja po każdej ze stron

Klasyczna roleta dachowa to rozwiązanie sprawdzone i skuteczne, ale posiadające też pewną wadę w postaci braku dynamicznego dostosowywania poziomu rozwinięcia tkaniny. Realizacja zadania osłony następuje najczęściej za pomocą kilkustopniowej, predefiniowanej regulacji. Plisy to świetna odpowiedź na ten mankament, ponieważ ich konstrukcja pozwala na dowolne rozszerzanie i zmniejszanie strumienia światła wpadającego do pomieszczenia przez okno. Co więcej, można to robić po stronie dowolnego z zakończeń materiału, nawet ustawiając roletę na środku, z wolną przestrzenią po obu krawędziach okna. Jak wygląda to w praktyce, można zobaczyć na materiale wideo zamieszczonym na stronie renomowanego producenta plis dachowych firmy Karnix – https://www.karnix.pl/plisy-dachowe-437.html.

 

Estetyka we wnętrzu i optymalna ochrona przed słońcem

Plisy dachowe mają konstrukcję ściśle dopasowaną do okna. Po bokach są montowane dwie pionowe, aluminiowe szyny, skrywające mechanizm rolety. Po nich poruszają się dwa poziome zakończenia, pomiędzy którymi rozwijana jest tkanina. Ta z kolei występuje w kilku wersjach o różnym zastosowaniu. Typ opisany jako Blackout służy do uzyskania efektu jak najpełniejszego zaciemnienia, czyli sprawdzi się doskonale w pokojach sypialnych. Materiał Harmony to maksimum komfortu i świetny wygląd, dzięki perłowej fakturze. Trzecia linia produktowa to Thermo — tu podstawę tworzy tkanina metalizowana, będąca idealnym izolatorem. Można w ten sposób uzyskać ochronę przed nadmiarem energii słonecznej latem, a także zminimalizować straty cieplne w zimowe, pochmurne dni.

 

Czy plisy wpisują się w obecne trendy wnętrzarskie?

Plisy dachowe – elegancka i praktyczna osłona przed słońcem, jest przy okazji gadżetem jak najbardziej trendy. Projektanci pokochali ten skromny i skuteczny sposób na zaciemnianie wnętrza i coraz częściej umieszczają takie rolety nie tylko w wizualizacjach, ale i w końcowych realizacjach swoich projektów. W obecnym sezonie w modzie pozostaną neutralne odcienie szarości, biel oraz delikatne beże. Mocne akcenty kolorystyczne przy takich dodatkach sprawdzą się raczej tylko we wnętrzach przygotowanych z myślą o dzieciach i młodzieży. Choć wielu osobom takie rolety kojarzą się ze starymi żaluzjami, to wizja ta jest mocno przesadzona i nie powinna być przesądzająca, gdy w grę wchodzi możliwość umieszczenia ich na oknach dachowych.

 

Plisy dachowe stały się rozwinięciem idei tradycyjnych rolet i realnym zwiększeniem ich możliwości ergonomicznych. Można je zastosować przy niemal każdym oknie dachowym, zarówno w pomieszczeniach takich jak łazienka, sypialnia, jak i nowoczesny salon. W każdym z tych miejsc użytkownicy docenią walory tego rozwiązania i jego ponadczasową estetykę.