POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTWAMI INTERNETOWYMI NA SMS Z LINKIEM

Dużymi krokami zbliżają się do nas Święta Bożego Narodzenia, najwyższy czas by zacząć realizować listę prezentów dla najbliższych. Niektórzy udadzą się do stacjonarnych sklepów w poszukiwaniu prezentu idealnego, inni w domowym zaciszu będą go szukać w Internecie! Policja ostrzega, czas świątecznych zakupów, to również czas w którym z większą intensywnością działają internetowi oszuści.

Do Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zgłaszają się osoby, które w wyniku przestępczego procederu straciły duże kwoty pieniędzy. Wszystko zaczyna się od otrzymania niewinnie wyglądającej wiadomości SMS-owej z informacją o zmianie cennika za usługę np. kurierską w wysokości 1,50 zł. W SMS znajduje się też link do strony internetowej banku, który rzekomo ma ułatwić spłatę powstałej różnicy.

Po kliknięciu w jednym z przypadków kobieta została jednak przekierowana na fałszywą stronę. Po podaniu loginu i hasła mieszkanka szczecineckiego powiatu potwierdziła przelew na 1,50 zł. Ku jej zdumieniu po pewnym czasie otrzymała ze swojego banku informację, że z jej konta wykonany został przelew na kwotę 4 tyś. zł.

Policja apeluje, by nie odpowiadać na SMS-y oraz e-maile nieznanego pochodzenia, a tym bardziej zachęcające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Informacje dotyczące zadłużenia zawsze można sprawdzić w biurze obsługi klienta danej firmy.
W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe – taka podejrzliwość i dobre praktyki mogą ochronić nasze oszczędności przed pochopnymi decyzjami

asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku