W Szczecinie, w dniach 13-16 listopada 2019 roku, odbyły się jubileuszowe X symulowane obrady ONZ – Model United Nations – od nazwy miasta noszące nazwę StetiMUN.

Obrady te od 10 lat organizuje II LO im. Mieszka I w Szczecinie i od 10 lat uczestniczą w tej konferencji uczniowie świnoujskiego “Mieszka”. Tym razem szkołę reprezentowali Błażej Apanasik i Jakub Wolniak, obaj z klasy 2a, a opiekę sprawowała p. Agnieszka Żychska.

Relacje ze StetiMUNu zawsze były entuzjastyczne. Nie inaczej jest i w tym roku. Organizatorzy od samego początku wykonują naprawdę gigantyczną pracę, a ich wysiłek jest godny podziwu. Konferencja co roku odnosi sukces i jest bardzo wysoko oceniana przez uczestników i obserwatorów. Najlepszy dowód, że na międzynarodowej platformie MyMUN – skupiającej MUNy z całego świata, to właśnie StetiMUN w roku 2017 został oceniony jako druga najlepsza konferencja na świecie w kategorii małych konferencji, a w roku 2018 zajął miejsce pierwsze, co zostało potwierdzone piękną statuetką. Wielkie brawa dla organizatorów!

StetiMUN w tym roku przyciągnął ponad 150 uczennic i uczniów ze Szczecina, Koszalina, Poznania, Wrocławia, Krakowa, z dwóch miast Niemieckich oraz z międzynarodowej szkoły w Pradze. Uczniowie obradowali w ośmiu komisjach o tak zróżnicowanych tematach jak skomplikowane i zróżnicowane są problemy współczesnego świata: np. w Security Council rozważano niepokojącą sytuację w Hongkongu, w WHO problemy medycznego czarnego rynku, a w Disarmament and International Security Committee omawiano konflikt bliskowschodni. Reprezentanci naszego, świnoujskiego “Mieszka” również zmierzyć się musieli z ciekawymi i poważnymi tematami, a co za tym idzie – bardzo dobrze przygotować się merytorycznie na długo przed wyjazdem! W komisji Kuby pracowano nad uregulowaniem kwestii ochrony tzw. „whistleblowers” oraz nad prawami więźniów, a w komisji Błażeja rozpatrywano złożone problemy finansowe związane z kryptowalutami oraz z międzynarodowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi robotyki. Delegaci, których zadaniem zawsze jest wcielać się w rolę państwa, które reprezentują, mieli oczywiście różne poglądy na te tematy i w związku z tym dyskusja często była bardzo gorąca – całe szczęście skutecznie moderowana przez przewodniczących komisji.
Konferencja, nie dość, że – jak zawsze – wysoce profesjonalnie zorganizowana, to była w tym roku również wyjątkowo ekologiczna. Organizatorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły: drewniane mieszadełka, biodegradowalne kubeczki, dzbanki z filtrami zamiast wody butelkowanej. Jak to na konferencjach młodzieżowych bywa, nawet gdy poruszane są najpoważniejsze problemy współczesnego świata, a procedury obrad formalnych są ściśle przestrzegane – znalazł się też czas na zabawę, mniej formalne rozmowy w kuluarach, zawieranie przyjaźni, a nawet na… pyszny tort na pożegnanie!

Oddajmy w tym momencie głos naszym uczniom:
Błażej, reprezentant Kanady w United Nations Commission on Science and Technology:
Był to jeden z najlepszych wyjazdów szkolnych na jakich byłem, niesamowite wrażenie wywarła na mnie organizacja, szczególnie ceremonia otwarcia i zamknięcia. Zdecydowanie podniosłem swój poziom formalnego angielskiego – co było wymuszone ciągłym posługiwaniem się nim – i poznałem mnóstwo świetnych ludzi z całego świata, z którymi mam nadzieję, że uda mi się utrzymać kontakt i spotkać na kolejnych MUNach.

Jakub, reprezentant Meksyku w United Nations Office on Drugs and Crime:
StetiMUN był moim pierwszym doświadczeniem tego typu. Nie spodziewałem się tak profesjonalnego podejścia ze strony organizatorów i uczestników. Zdziwiło mnie, że szkolna młodzież jest w stanie aż tak dopracować tak duże wydarzenie. Uważam, że jeśli ktoś już potrafi posługiwać się językiem angielskim, lecz chce tę umiejętność doszlifować, powinien wziąć udział w następnych edycjach, ponieważ była to dla mnie lekcja porównywalna do przebywania w kraju anglojęzycznym. Szczerze polecam uczestnictwo w StetiMUN.

Agnieszka Żychska

fot. organizator

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

siedemnaście − szesnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW