Tunel pod Świną – rozpoczęła się wycinka drzew

Kluczowa dla Świnoujścia inwestycja – tunel pod rzeką Świną – realizowana jest zgodnie z planem.

Kolejny krok po otrzymaniu ZRID to rozpoznanie saperskie i wycinka drzew.

Prace prowadzone są w oparciu o decyzję środowiskową w skali niezbędnej do prowadzenia inwestycji w rejonie ul. Karsiborskiej.

Realizuje je firma Pana Zbigniewa Kimela, doświadczonego leśnika, znającego bardzo dobrze świnoujskie lasy.

– Wycinamy pas szerokości ok. 50 m. Wcześniej wykonana została szczegółowa inwentaryzacja i oznaczenie drzew przeznaczonych do wycięcia. Na pewno nie zostanie wycięte ani jedno drzewo, które powinno zostać – zapewnia Pan Kimel. – W 99 procentach wycinanymi drzewami są sosny. Poza nimi trochę brzóz – dodaje.

Wycinka swoim zasięgiem nie obejmie brzeg Świny i zakończy się w miejscu, gdzie przyszła droga będzie „wjeżdżała” pod ziemię. Las, w którym prowadzone są prace powstał ok. 70 lat temu.

Po zakończeniu wycinki ten sam wykonawca zajmie się oczyszczaniem terenu z pni i korzeni, tak by wiosną mogły rozpocząć się prace związane z budową komory startowej dla maszyny TBM, która wydrąży tunel. Przygotowanie terenu po stronie wyspy Uznam ma być zakończone w tym roku. W styczniu podobne prace zostaną przeprowadzone po stronie wyspy Wolin.

Po zakończeniu budowy wykonawca zgodnie z umową dokona kompensacji, w ramach której zostaną nasadzone nowe drzewa. Plan nasadzeń został przekazany do akceptacji do urzędu miasta i jest w fazie analizowania.

Info, foto UM