Strona główna » Pierwsze zajęcia dla dorosłych w CWM Grodno

Pierwsze zajęcia dla dorosłych w CWM Grodno

by Daniel SZYSZ

Pierwsze zajęcia dla dorosłych w CWM Grodno

Trochę na wesoło – bez sesji i egzaminów, za to z prawdziwymi indeksami – słuchacze „Zupełnie Innego Uniwersytetu Przyrodniczego” mają już za sobą pierwszy wykład. W CWM Grodno k. Międzyzdrojów, gdzie w zajęciach przyrodniczych wzięło udział już blisko 7 000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Pomorza Zachodniego i całej Polski, rozpoczęły się pierwsze zajęcia dla osób dorosłych.

Nowy projekt Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt. „Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to wyjątkowy cykl comiesięcznych wykładów połączonych z badaniami terenowymi. W ramach zajęć słuchacze zapoznają się z tajnikami przyrody Wolińskiego Parku Narodowego, będą uczestniczyć w nocnych obserwacjach zwierząt występujących w parku, a także wycieczkach krajoznawczych.

Wykład inaugurujący uniwersytet odbył się 25 października, a poprowadził go Marek Dylawerski – Z-ca Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego, współgospodarza projektu, w którym to będzie realizowana większość zajęć. Podczas pierwszego zjazdu, zatytułowanego „Kto tak ćwierka, śwista, kwili, pitpilita i pimpili, czyli o ptakach Wolińskiego Parku Narodowego”, słuchacze już na samym początku udali się na spacer wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Tam, dzięki lornetkom, mogli obserwować typowe ptactwo dla regionu – kormorany, łabędzie, mewy śmieszki, a nawet przelot gęsi. Podczas dalszej części zajęć studenci dowiedzieli się również co to jest biotop, jakie ptaki można spotkać w lesie iglastym, a jakie w liściastym, że nie ma ptaka o nazwie „Czyżyk”, a Bieliki pomimo swojego szlachetnego pochodzenia, chętnie żywią się padliną.

Kolejne wykłady – realizowane co miesiąc, aż do czerwca 2020 roku, będą obejmowały tematykę m.in. zwierząt Wolińskiego Parku Narodowego, skarbów, jakie można znaleźć w lesie czy też specyfiki wód Bałtyku. Zajęcia poprowadzą pracownicy WPN, a także pasjonaci, praktycy i eksperci z dziedziny nauk przyrodniczych, m.in. Piotr Horzela – podróżnik i przyrodnik, autor kanału przyrodniczego “Piotr Horzela – Opowiada” czy Marcin Kostrzyński – autor filmów przyrodniczych, znany z portalu You Tube jako „Marcin z lasu”.

W projekcie „Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” udział bierze 30 słuchaczy. Celem zajęć jest podniesienie wiedzy przyrodniczej, rozwój świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proprzyrodniczych wśród osób dorosłych

„Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to kolejna pozycja w przyrodniczej ofercie edukacyjnej Centrum Współpracy Międzynarodowej – po raz pierwszy kierowana do osób dorosłych. Dotychczas w lekcjach przyrody w CWM Grodno wzięło udział blisko 7000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Pomorza Zachodniego i całej Polski.

„Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to część zadania pn. „Zupełnie Inaczej o Przyrodzie” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, www.wfos.szczecin.pl

Więcej informacji o CWM Grodno można znaleźć tutaj: www.centrum-grodno.pl oraz https://www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno
***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

Justyna Klepacz

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwa × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.