Neutralizacja niewybuchów z toru wodnego Szczecin-Świnoujście po raz trzeci

W najbliższą niedzielę, 15 września, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą kolejną operację wydobycia i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych zalegających na torze wodnym Szczecin – Świnoujście.

Już po raz trzeci specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu przeprowadzą neutralizację pozostałości po II Wojnie Światowej. Znalezione pod koniec sierpnia, podczas prac prowadzonych na torze wodnym Szczecin – Świnoujście, obiekty zostały sklasyfikowane jako: brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają w sobie blisko 500 kg materiału wybuchowego.

Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych 14 lipca i 12 sierpnia. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej. W trakcie transportu kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach zostanie czasowo wstrzymane.

Marynarka Wojenna