Strona główna » Świnoujscie. 79. Rocznica zakończenia II wojny światowej

Świnoujscie. 79. Rocznica zakończenia II wojny światowej

by Świnoujście w sieci

79. Rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa.

Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Każdego roku, 8 maja obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa.
Marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża upamiętnili 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie przez podniesienie wielkiej gali branderowej na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni oraz wystawienie posterunków honorowych w miejscach pamięci.
W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.

Marynarka Wojenna 

Marynarka Wojenna

Na Placu Słowiańskim w Świnoujściu delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także delegacje lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz organizacji i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem “Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”.
Uroczystości złożenia wiązanek kwiatów odbyły się także przy “Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej” na świnoujskim cmentarzu komunalnym.
***

Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.

Marynarka Wojenna 

Marynarka Wojenna

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22:30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o 23:01.
Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła II wojnę światową.
Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.
Marynarka Wojenna
Marynarka Wojenna 

Marynarka Wojenna

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW