Strona główna » Premier: Budżet państwa na 2020 r. bez deficytu – po raz pierwszy od 30 lat

Premier: Budżet państwa na 2020 r. bez deficytu – po raz pierwszy od 30 lat

by Świnoujście w sieci

Premier: Budżet państwa na 2020 r. bez deficytu – po raz pierwszy od 30 lat

Wzrost wpływów do budżetu państwa z podatku VAT, więcej środków na ochronę zdrowia, obronę narodową oraz politykę prospołeczną, to główne założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na nadchodzący rok.

Przedstawiony dziś zrównoważony budżet będzie dobrze służył celom gospodarczym i społecznym – mówił premier. Podkreślił, że rząd priorytetowo traktuje dziedziny, które są ważne dla Polaków. W przyszłorocznym budżecie wydatki na służbę zdrowia sięgną ponad 5 proc. PKB, a środki na cele społeczne zostaną zwiększone i wyniosą ok. 66 mld zł.

Premier zaznaczył, że rząd jednocześnie obniża podatki. Przypomniał m.in. obniżenie CIT z 15 na 9 proc. czy wprowadzenie małego ZUS dla tych, którzy osiągają niższe przychody. Podkreślił też, że rząd zarządza finansami publicznymi w odpowiedzialny sposób, dzięki czemu Polska, w rankingu 28 państw europejskich, ma jeden z najniższych długów publicznych do PKB.

Priorytetem rządu pozostaje utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego i realizacji działań dotyczących polityki społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności w ramach ambitnej polityki prorodzinnej. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. zaplanowano m.in. dochody – 429,5 mld zł, wydatki – 429,5 mld zł, wzrost PKB o 3,7 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent o 6,3 proc.

Projekt zrównoważonego budżetu pozwoli mieć pewność, że Polska jest na dobrym kursie gospodarczym – podsumował Mateusz Morawiecki.

Premier.gov.pl

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

cztery × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW