XXI Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe

Koncert Z GALERII MISTRZÓW włączony w miejskie obchody – DNI MORZA

W najbliższy piątek (21.06) w kościele pw. Chrystusa Króla kolejny festiwalowy koncert.
Rzadko mamy okazję posłuchania muzyki wykonywanej na instrumentach, na których grywano w czasach baroku i wcześniej. W piątek w kościele pw. Chrystusa Króla kolejny festiwalowy koncert. I będzie to okazja posłuchania nie tylko organów ale i lutni.

Wystąpi LUTE DUO PLUS w składzie Alisa BIRULA, Anna KOWALSKA i Anton BIRULA. – zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, popularyzują dziś tę wspaniałą muzyką, ukazując kontrastujące style różnych kultur baroku przez kompozycje lutnistów. Duży projekt poświęcony jest muzyce J.S. BACHA – jego dziełom na lutnię i transkrypcjom innych., a ostatni, wyjątkowy program poświęcony jest rekonstrukcjom i aranżacjom duetów S.L. Weissa na lutnie barokowe. Koncertują głównie w krajach Europy, ale swój program „Bach meets Weiss” prezentowali w 2017 r. w Pekinie i Wuhanie (Chiny).

ANNA KOWALSKA studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela North’a i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej u M. Radiukiewicza w Sankt-Petersburgu. Muzyczne zainteresowania Anny sięgają daleko poza świat muzyki dawnej. Anna prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
ANTON BIRULA – rozpoczął swoją edukację muzyczną na fortepianie oraz gitarze,
a na początku lat 90-tych kończył również studia fotograficzne. Praca nad zdjęciami w ciemni była okazją, aby przesłuchać ogromną ilość muzyki, zwłaszcza nagrań z dziedziny wykonawstwa muzyki dawnej i to sprawiło , że zainteresował się przede wszystkim utworami lutniowymi Silviusa Leopolda Weissa oraz Jana Sebastiana Bacha. Ta fascynacja zaprowadziła go do Holandii oraz Niemiec, gdzie studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Szczególnie zainteresowały go transkrypcje na lutnię barokową solowych utworów skrzypcowych i wiolonczelowych J.S. Bacha. Anton Birula prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Specjalnie na koncert w Świnoujściu do duetu dołączyła Alisa BIRULA- uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie organów prof. Emilii Dziubińskiej. Umiejętności gry doskonaliła podczas warsztatów u Piotra Rachonia, Vincenta Dubois, Johana Vexo i Ennio Cominettiego. W 2018 r. jako pierwsza w historii wykonała na organach utwory wielkiego mistrza lutni Sylviusa Leopolda Weiss’a. Od 2014 r. uczy się także gry na lutni u Klaudyny Żołnierek – lutnistki. Pasją Alisy – oprócz muzyki barokowej jest francuska muzyka romantyczna, w szczególności twórczość Besara, Francka i Viern’a.

W programie koncertu „Bach meets Weis” usłyszymy utwory obu tych kompozytorów.

Bilety – 20,-zł do nabycia przy kościele przed koncertem lub wcześniej w Kawiarni SONATA wis a wis kościoła.