Za nami ostatni weekend wakacji, najmłodsi zakończyli letni wypoczynek i wrócili do codziennych obowiązków. Choć wakacje to czas wolny od nauki, okres wyjazdów i czas relaksu, dla zachodniopomorskich policjantów był to jednak okres wzmożonej pracy i działań mających zapewnić bezpieczeństwo wszystkim przebywającym na terenie naszego województwa.

Ostatnie dwa miesiące to czas wytężonej pracy zachodniopomorskich policjantów, którzy czuwali nad bezpieczeństwem osób odpoczywających na terenie naszego województwa, prowadzili wzmożone działania na drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, dbali o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą oraz prowadzili działania profilaktyczne, by uwrażliwić najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia jakie mogą wystąpić gdy nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wspólnie z innymi służbami policjanci kontrolowali również placówki letniego wypoczynku tj. kolonie i obozy, gdzie przeprowadzane były pogadanki profilaktyczne na temat zagrożeń i bezpiecznych zachowań.

Wakacje to także czas dużych imprez masowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy z innych garnizonów. Przy okazji angażowali się w różnego rodzaju pikniki, festyny i imprezy promujące bezpieczeństwo. Przy stoiskach policyjnych odbywały gry, zabawy i mini turnieje prowadzone przez funkcjonariuszy.

W okresie wakacyjnym na drogach województwa najbardziej wzmożony ruchu kołowy był na trasach prowadzących do miejscowości nadmorskich. Policjanci ruchu drogowego podczas działań „Bezpieczne wakacje 2018”, czuwając nad bezpieczeństwem na drogach kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Mundurowi w białych czapkach szczegółowo sprawdzali także autobusy przewożące dzieci na kolonie czy obozy.
Od początku wakacji tj. od 22 czerwca do 2 września br. na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 223 wypadków, w których śmierć poniosło 28 osób, a 256 zostało ranne. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego policjanci odnotowali znaczny spadek we wszystkich kategoriach (mniej o: 68 wypadków, 84 rannych i o dwie ofiary śmiertelne).

Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań „Bezpieczne wakacje 2018” na zachodniopomorskich drogach zatrzymano ponad 900 nietrzeźwych kierujących. Wszystkie te osoby odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach, które korzystają z różnych form wypoczynku: począwszy od kąpieli a skończywszy na korzystaniu z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Stróże prawa przez cały okres wakacji podejmowali liczne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. Policyjni wodniacy dbając o bezpieczeństwo kontrolowali akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęło 25 osób. W zeszłym roku przypadków utonięć było ponad o połowę mniej tj. 12.

ZP/KWP