Strona główna » Stosowanie produktów drzewnych kluczowe dla zrównoważonego rozwoju

Stosowanie produktów drzewnych kluczowe dla zrównoważonego rozwoju

by Świnoujście w sieci

Rynki produktów drzewnych są w dobrej kondycji, a przewidywany wzrost będzie trwał również w przyszłym roku – to jeden z wniosków z raportu przedstawionego podczas wspólnej sesji Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO.

Konferencja “Las2017″ obradowała w tym tygodniu w Warszawie pod hasłem „Lasy, nasze wspólne dobro. Wzmacnianie zrównoważonego rozwoju w świetle Porozumienia Paryskiego”. Uczestnicy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele nauki, krajowego i zagranicznego przemysłu drzewnego oraz organizacji pozarządowych, debatowali m.in. o roli lasów w zrównoważonym rozwoju.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych powiększanie powierzchni leśnej i stosowanie produktów drzewnych o długim okresie użytkowania to obecnie najbardziej skuteczne sposoby wychwytywania dwutlenku węgla.

Autorzy raportu przedstawionego podczas sesji ocenili, że rynki produktów drzewnych są w dobrej kondycji, a przewidywany wzrost będzie trwał również w przyszłym roku, mimo że bariery w handlu transgranicznym stanowią stałą obawę dla sektora produktów leśnych.

Jak wynika z komunikatu resortu środowiska, w czasie sesji oceniono, że budownictwo drewniane posiada duży potencjał w zakresie magazynowania węgla, a także przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla przez cały okres użytkowania takich konstrukcji.

Iain MacDonald, specjalista w zakresie wysokich konstrukcji z drewna, podkreślił, że drewno ma znaczącą przewagę nad betonem i stalą. Jak wyliczał, potrzeba pięć razy więcej energii, aby wyprodukować tonę betonu i dwadzieścia cztery razy więcej energii, aby wyprodukować tonę stali, w porównaniu do tony drewna.

Werner Kurz, specjalista w zakresie bilansowania emisji dwutlenku węgla zaznaczył, że ponoszone są w skali globu znaczne nakłady na rozwój technologii wychwytywania i składowania węgla. Jednak obecnie zwiększanie powierzchni lasów oraz stosowanie produktów drzewnych o długim okresie użytkowania są najbardziej skutecznymi metodami wychwytywania węgla.

Delegaci byli zgodni, że zrównoważona gospodarka leśna oraz używanie produktów drzewnych wytworzonych w sposób zrównoważony są korzystne dla przemysłu drzewnego. Dzięki nim przemysł ten może dobrze prosperować, przyczyniając się jednocześnie do zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

woj/

Świnoujście. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

cztery × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW