Strona główna » Rafalska: wydatki na politykę rodzinną wynoszą ponad 3 proc. PKB

Rafalska: wydatki na politykę rodzinną wynoszą ponad 3 proc. PKB

by Świnoujście w sieci

Nasz rząd nie oszczędza na rodzinach, wydatki na politykę rodzinną wynoszą obecnie ponad 3 proc. PKB – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w sobotę, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji “Prawa rodziny – rdzeń współczesnej demokracji”, organizowanej z okazji, przypadającego 22 października, Dnia Praw Rodziny.

Rafalska podkreśliła, że obecne finansowanie takich programów jak 500 plus jest bezpieczne. Dodała, że program Rodzina 500 plus powstał po to, by “przywrócić rodzinom godność i poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego”. Podała, że z programu korzysta ponad 2 mln rodzin i prawie 4 mln dzieci. “Już dzisiaj wydaliśmy na ten program ponad 33 mld zł, w tym ok 400 mln zł na dzieci, które są w pieczy zastępczej” – powiedziała minister.

Jak dodała, programem objętych jest 57 proc. dzieci do 18 roku życia.

Rafalska odniosła się również do zarzutów, jakie padały od przeciwników wprowadzenia tego programu. “Wszystkie zarzuty, które się pojawiały, że polskie rodziny zmarnotrawią pieniądze okazały się nieuprawnione, bezpodstawne i krzywdzące” – podkreśliła minister.

Dodała, że zarzut dot. dezaktywizacji kobiet nie znajduje potwierdzenia w danych pochodzących z rynku pracy. “Jeżeli kobiety podejmują decyzję o zrezygnowaniu czasowo z pracy zawodowej, by sprawować opiekę nad czasami liczną rodziną, jest to z korzyścią dla rodziny, a nie ze stratą. Dzisiaj kobieta ma wybór, może sama zadecydować” – podkreśliła Rafalska.

Szefowa resoru rodziny, mówiąc o polityce rodzinnej rządu, wymieniła również program “Za Życiem”, który obejmuje m.in. zapewnienie wszechstronnej opieki nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie. Dodała, że jest to też kompleksowa oferta wsparcia dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci.

“Rozwijamy też miejsca opieki nad małym dzieckiem, (…). Rodziny potrzebują miejsc do opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia i nie mówię tylko o opiece przedszkolnej, w związku z tym podjęto już decyzję rządową, taką budżetową, że w 2018 r. będzie kwota przeznaczona na rozwijanie sieci tych właśnie miejsc opieki nad małym dzieckiem do kwoty 450 mln zł, do tej pory była to kwota 151 mln” – powiedziała Rafalska.

Przypomniała też o zmianach dot. Karty Dużej Rodziny. Od 2019 r. z Karty będą mogli korzystać także rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

osiemnaście − 15 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW