Strona główna » Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim

by Świnoujście w sieci

Kuter rybacki na przystani w RewaluRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim. Wedle nowych przepisów istnieje możliwość przekazywania kwot połowowych przez armatora między jego statkami.

Limity połowowe na każdy rok

Każdego roku armatorom statków rybackich przydzielane są indywidualne kwoty połowowe. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na przekazanie części limitu, którego nie są w stanie odłowić, innemu armatorowi, który ją odłowi. Takie rozwiązanie miało służyć efektywnemu wykorzystaniu ogólnej kwoty połowowej przyznanej Polsce. W praktyce doprowadziło do handlu indywidualnymi kwotami połowowymi między armatorami. W efekcie niektórzy z nich zaczęli czerpać zyski ze sprzedaży przydzielonych im kwot połowowych zamiast z prowadzenia połowów.
Zaproponowane zmiany były postulowane przez część środowisk rybackich zainteresowanych rozwojem sektora rybołówstwa morskiego oraz rzeczywistym prowadzeniem działalności rybackiej.

Co nowego

Nowe przepisy eliminują możliwość przekazywania indywidualnych kwot połowowych między armatorami oraz zbiorczych kwot połowowych. Utrzymano możliwość przekazywania kwot połowowych przez armatora między jego statkami. W rezultacie określona w specjalnym zezwoleniu połowowym indywidualna kwota połowowa lub liczba dni połowowych będzie mogła być przekazywana w całości lub w części na inny statek rybacki tego samego armatora, który przez co najmniej 24 kolejne miesiące przed dniem złożenia wniosku o przekazanie musi być armatorem statków rybackich biorących udział w przekazaniu.
Przekazywanie indywidualnych kwot połowowych lub dni połowowych ma następować w drodze zmiany specjalnych zezwoleń połowowych na wniosek armatora statku rybackiego, zainteresowanego przekazaniem indywidualnej kwoty połowowej lub dni połowowych na inny statek rybacki tego armatora.

Wydłużenie terminu

Obecnie do 30 czerwca armatorzy statków rybackich mogą składać wnioski o rezygnację w danym roku z części lub całości przyznanej mu indywidualnej kwoty połowowej lub dni połowowych. Nowe przepisy wydłużą ten termin do 15 lipca. Proponowana zmiana pozwoli armatorom na lepsze oszacowanie pozostających w ich dyspozycji indywidualnych kwot połowowych lub dni połowowych, tak aby rezygnacja dotyczyła tylko tej części, której armator nie będzie w stanie wykorzystać do końca roku.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 − osiem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW