Ukradł z klatki schodowej markowy rower, jednak nie wiedział, że całe zdarzenie rejestruje kamera. Świnoujscy policjanci bez trudu zidentyfikowali złodzieja, który niestety już zdążył znaleźć nabywcę jednośladu. Mężczyzna wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Stróże prawa przestrzegają przed okazjonalnym kupowaniem przedmiotów pochodzących z niewiadomego źródła, gdyż w ten sposób narażamy się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa.

Złodziej po wejściu na klatkę schodową bloku w centrum miasta, uszkodzeniu zabezpieczenia i kradzieży roweru, szybko oddalił się w nieznanym kierunku. O utracie mienia poszkodowany powiadomił świnoujskich policjantów.

Po przejrzeniu zapisu zarejestrowanego przez znajdującą się na klatce kamerę, mundurowi nie mieli większych problemów w zidentyfikowaniu sprawcy kradzieży. Okazał się nim 30-letni świnoujścianin, który w przeszłości miał na swoim koncie podobne przestępstwa. Mężczyzna wkrótce po tym został zatrzymany i trafił za kratki policyjnego aresztu.

Po okazaniu zapisu monitoringu, 30-latek rozpoznał siebie, oświadczając, że nie przyszło mu do głowy, że może być nagrywany przez kamerę. Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży mienia dokonanej w warunkach recydywy, co oznacza, że zgodnie z kodeksem karnym grozi mu surowsza kara do 7,5 roku pozbawienia wolności. Dodatkowo winny, będzie musiał naprawić szkodę na rzecz pokrzywdzonego.

W toku przesłuchania 30-latek przyznał, że sprzedał jednoślad przypadkowej osobie po okazyjnej cenie.

Świnoujscy policjanci przypominają, że odpowiedzialność karna spoczywa nie tylko na złodzieju, ale także na osobie, która rzecz pochodzącą z kradzieży kupiła, czyli paserze. Zwracaj uwagę na to, czy podejrzanie okazyjna cena oferowanego produktu i niejasne okoliczności zawierania transakcji nie noszą znamion przestępstwa, a sam towar nie pochodzi z kradzieży.

Żadne okoliczności nie zwalniają nas z odpowiedzialności i jeśli nie zachowamy ostrożności podczas dokonywania zakupu (np. sprawdzenie dokumentów produktu, przyczyny okazyjnej ceny) narażamy się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa. Paserstwo to nabywanie rzeczy pochodzących z kradzieży lub udzielenie innej osobie pomocy w sprzedaży takiej rzeczy. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną za paserstwo umyślne do 5 lat, a za nieumyślne do 2 lat pozbawienia wolności.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska