Anakonda 16 – Logistycy w akcji

Operującym na Bałtyku okrętom kończy się paliwo, woda i żywność. Trałowce muszą uzupełnić zapasy i odtworzyć gotowość bojową. W Ustce, logistycy 3. Flotylli Okrętów zaopatrzyli jednostki 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Pod osłoną nocy, do Punktu Manewrowego Bazowania w Ustce weszły dwa trałowce: ORP Gopło i ORP Wdzydze. Jednostki muszą uzupełnić środki materiałowe niezbędne do prowadzenia dalszych działań na morzu. Wcześniej, specjaliści z Zespołu Zabezpieczenia Komendy Portu Wojennego Gdynia, w usteckim porcie, rozwinęli Punkt Uzupełniania Zapasów. Na okręty zostało podane paliwo i woda, a także uzupełniono prowiant.

Komenda Portu Wojennego Gdynia jest najstarszą i obecnie największą jednostką logistyczną Marynarki Wojennej, pełniącą funkcję oddziału gospodarczego. Zabezpiecza i zaopatruje okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia oraz jednostki wojskowe bazujące w garnizonach Gdynia i Gdańsk. Do jej zasadniczych zadań należy między innymi: zaopatrywanie okrętów zarówno na morzu, jak i na lądzie, w wszelkiego rodzaju amunicję: rakiety, torpedy, miny oraz wyposażenie chemiczne, materiały pędne i smary, a także w żywność, przedmioty zaopatrzenia mundurowgo, wodę słodką oraz inne rzeczy niezbędne do właściwego funkcjonowania okrętu. Jednostką dowodzi komandor Andrzej Łysakowski.

  1. Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13. Dywizjonu Trałowców w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, takich jak „SANDY COAST”, „PASSEX”, „BALTOPS”, „BLUE GAME”, czy „OPEN SPIRIT”. 4 listopada 2000 r. ORP „MEWA” jako pierwszy polski okręt został członkiem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH (obecnie SNMCMG1), który rocznie uczestniczy w około 10 ćwiczeniach NATO oraz kilkudziesięciu ćwiczeniach sił przeciwminowych. Dywizjonem dowodzi komandor porucznik Piotr Sikora.

Marynarka Wojenna