Strona główna » The final day

W sobotę, 14 maja, zakończyła się tygodniowa wizyta młodzieży z Hiszpanii i Włoch w Świnoujściu, stanowiąca pierwszy etap dwuletniego projektu „Youth 4 Earth. Spaces Without Borders” finansowanego ze środków programu Erasmus +.

Przez siedem dni uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Henryka Sienkiewicza wraz ze swoimi rówieśnikami z Malagi i Sycylii realizowali bogaty program spotkania. Najważniejszym dniem był wtorek, kiedy w międzynarodowych grupach przeprowadzili inspekcję pięciokilometrowego odcinka wybrzeża w ramach programu Coastwatch Europe (Obserwator Wybrzeża Europy), podczas której pobierali próbki wody, analizowali ilość i rodzaj napotkanych zanieczyszczeń, a także napotkaną faunę i florę, co następne odnotowywali w specjalnym arkuszu. Po powrocie do szkoły uczniowie mieli za zadanie przenalizować pobrane próbki na obecność azotanów i azotynów, zmierzyć i porównać Ph wody pobieranej w różnych miejscach badanego odcinka, nazwać w języku ojczystym i angielskim znalezione okazy wodorostów, skorupiaków, małży i ryb.

Ważnym punktem programu była również czwartkowa wycieczka do Karsiborza, podczas której uczniowie odbyli rejs katamaranem Rybaczówka i odwiedzili ostoję ptaków na Karsiborskiej Kępie. Ich zadanie polegało na zaobserwowaniu jak największej ilości ptaków i wypełnieniu specjalnych arkuszy obserwacji, a następnie porównaniu, które gatunki występują również w krajach partnerskich, a które tylko w naszej części Europy.

Podczas wymiany mieliśmy również czas na to, żeby pokazać gościom z zagranicy nie tylko uroki Świnoujścia, ale także naszego regionu. Odwiedziliśmy Woliński Park Narodowy, Zagrodę Żubrów, Jezioro Turkusowe, a także Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.

Najbardziej wzruszającym i pełnym emocji dniem wymiany był piątek, kiedy w szkole odbyło się podsumowanie spotkania, na które zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta – Pani Sekretarz Iwona Szkopińska, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu – Pan Waldemar Buczyński oraz członkowie tej Komisji w osobach Pana Andrzeja Mrozka i Pana Kamila Janty – Lipińskiego , rodzice uczniów zaangażowanych w wymianę, nauczyciele Gimnazjum Publicznego nr 2 oraz reprezentacje klas. W trzech prezentacjach młodzież przedstawiła efekty tygodniowej współpracy i zaprezentowała część artystyczną, w której przeplatały się cztery języki. Polscy uczniowie przygotowali występy po hiszpańsku i włosku, goście z zagranicy zaśpiewali po polsku, na koniec wszyscy zaśpiewali po angielsku. Nie obyło się bez łez wzruszenia, ponieważ wszyscy zdali sobie sprawę, że nastał czas pożegnania. Na szczęście uczniowie już niebawem się zobaczą, ponieważ w ramach projektu przewidziane są jeszcze dwa spotkania – na Sycylii i w Maladze.
czycielom języka angielskiego: Ewie Rucińskiej, Karinie Dydo, Katarzynie Białowąs, Sylwii Ciryt, Marcinowi Michalczakowi oraz nauczycielkom biologii i chemii: Aleksandrze Szajer i Karolinie Turosieńskiej, ponieważ realizacja projektu możliwa była tylko dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu.

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.594248407400099.1073741837.557482691076671&type=3/” width=”700″/]

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwa × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW