Kto odpowiada za uprzątnięcie z chodników śniegu i błota pośniegowego?

 

Urząd Miasta Świnoujście przypomina, że właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za uprzątnięcie śniegu i błota pośniegowego z chodników przylegających do ich posesji.

Tak nakazuje Ustawa utrzymanie czystości i porządku w gminach oraz Regulamin utrzymania porządku w mieście.

Za niewywiązywanie się z obowiązku, instytucje i osoby odpowiedzialne mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Służby komunalne gminy sprzątają chodniki, drogi, ścieżki rowerowe, którymi administruje miasto.
Poniżej szczegółowe przepisy:

Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości poprzez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.


Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Świnoujście reguluje ww. zapisy w art. 4 ust. 1-9.

Art. 4.1.Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń, w tym liści :


1) z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,
2) wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy.
2.Właściciel nieruchomości ma obowiązek uprzątnąć zanieczyszczenia wskazane w ust. 1 w sposób nie powodujący utrudnień w ruchu pieszych i drogowym.
3.Usuwanie zanieczyszczeń wskazanych w ust. 1 należy wykonywać ręcznie lub mechanicznie w sposób nieuszkadzający nawierzchni chodnika.
4. Uprzątnięcie błota, śniegu i lodu z części chodnika , o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinno obejmować co najmniej 1,5 m szerokości chodnika, z zastrzeżeniem ust. 5, a w przypadku chodników o równej lub mniejszej szerokości całą ich szerokość.
5. Jeżeli przy chodniku wyznaczone jest przejście dla pieszych, na wysokości tego przejścia chodnik należy oczyszczać na całej jego szerokości.
6. Śnieg z chodników należy składować na przylegających pasach zieleni lub w przypadku ich braku pryzmować na chodnikach wzdłuż krawężników drogowych.
7. Usunięcie lodu lub zlodowaciałego albo ubitego śniegu winno być realizowane z zachowaniem wymagań określonych w przepisach dotyczących rodzajów i przesłanka stosowania środków, które mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach tj. środków chemicznych prawnie dopuszczonych do tego celu, w sposób uniemożliwiający przedostanie się tych środków do systemu korzeniowego roślin.
8. Dopuszcza się czasowe pozostawienie lodu w przypadku zastosowania materiałów uszorstniających w postaci kruszywa (m.in. piasek) zapewniających bezpieczeństwo ruchu pieszych przy czym należy je usuwać z chodnika po ustaniu przyczyn ich zastosowania.
9. Uprzątnięte błoto, śnieg i lód należy gromadzić w postaci pryzm, a liście w workach.

WOSiL UM