Strona główna » Komunikat: Tu zaczyna się „Przyjazna Polska” – przedstawiamy Laureatów II edycji programu dla samorządów

Komunikat: Tu zaczyna się “Przyjazna Polska” – przedstawiamy Laureatów II edycji programu dla samorządów

by Świnoujście w sieci

Przedstawiamy „Przyjazną Polskę” – finał II edycji programu
Zakończyła się II edycja programu certyfikacyjnego „Przyjazna Polska”. Organizatorzy ponownie docenili te samorządy, które umiejętnie wykorzystują swoje mocne strony i jednocześnie wytrwale pracują nad tymi obszarami, w których odczuwają niedostatki.
Polskie samorządy charakteryzują się zróżnicowanym stopniem rozwoju i przedsiębiorczości. Wśród gmin są jednak takie, które znacząco wyróżniają się w skali kraju spójną i konsekwentnie realizowaną strategią rozwoju. Zaliczają się do nich Laureaci II edycji Programu Promocji Polskich Samorządów „Przyjazna Polska”.
Jedna idea – wiele możliwości
Program, którego organizatorem jest Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”, ma na celu promocję wyróżniających się polskich gmin w skali kraju, a także na arenie międzynarodowej.
Laureatami tego nastawionego na promowanie różnorodności programu są gminy, które mimo pewnych niedoborów wynikających np. z położenia geograficznego czy walorów naturalnych, dzięki swojej ciężkiej pracy
i pomysłom na rozwój odnoszą sukcesy, które można stawiać za przykład całej Polsce – podkreśla dr Mieczysław Bąk, przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej Programu „Przyjazna Polska”.
Gminy wyróżnione certyfikatem „Przyjazna Polska” to samorządy, które zapewniają przyjazne podejście administracji do biznesu, mieszkańców i turystów. Na co dzień w swojej działalności kierują się zasadami społecznej odpowiedzialności i stwarzają przyjazne warunki dla aktywności obywatelskiej. Podstawą ich sukcesów jest dbałość o rozwój ekonomiczny i dobrej jakości infrastruktura techniczna, wysoki poziom edukacji młodzieży, godne warunki życia seniorów i osób niepełnosprawnych oraz walka z wykluczeniem. Mieszkańcy
i turyści mają zapewniony dostęp do oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Wszystko to świadczy o rozwiniętych umiejętnościach z zakresu gospodarności i tworzenia oraz realizowania planów rozwojowych.
Laureaci 2015: Tu zaczyna się „Przyjazna Polska”
W tegorocznej edycji Kapituła Programu wyłoniła 11 Laureatów, którzy poza certyfikatem ogólnym zdobyli laury w certyfikacji tematycznej w 5 z 9 regulaminowych kategorii: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, eGmina, Gmina z Tradycją, Kraina Historii i Kultury.
Kapituła Programu przyznała trzy Nagrody Główne – statuetki, które podczas gali odebrali przedstawiciele gmin Jarosław, Lesznowola i Tryńcza. Gmina Jarosław została nagrodzona za dobrą, kompleksową ofertę inwestycyjną, charakteryzującą się rozwiniętą siecią dróg gminnych, pełnym dostępem do mediów technicznych oraz planem zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren całej gminy, co umożliwia szybkie prowadzenie procesu inwestycyjnego. Gminę Lesznowola doceniono za działania na rzecz rozwoju oświaty ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw na rzecz integracji dzieci z mniejszości narodowych i ich rodziców ze społecznością szkolną. Nagroda dla Gminy Tryńcza to wyraz uznania dla działań podejmowanych na rzecz poprawy standardu życia w gminie, np. w tym roku oddano w niej do użytku ostatki odcinek kanalizacji. Gmina jest objęta aktualnymi planami zagospodarowania i charakteryzuje się dobrze rozwiniętą siecią dróg gminnych, włącznie z dojazdami do pól, ciągami tras pieszych i rowerowych, które stwarzają dogodny dostęp do urzędu gminy, szkół, placówek medycznych, kulturalnych, handlowych i usługowych.

Wyróżnienie w programie otrzymała Gmina Sędziszów Małopolski, którą doceniono za aktywne wspieranie inwestycji, m.in. poprzez uchwalenie zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, powiększenie terenu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, inwestycję w obwodnicę miasta czy przygotowanie techniczne nowych terenów pod inwestycje.
Po raz pierwszy w programie przyznano certyfikat „eGmina” – zdobyła go Gmina Bełchatów. Kategoria „eGmina” przeznaczona jest dla samorządów, które stosują w znaczącym zakresie narzędzia elektroniczne
w administracji publicznej, prowadzą działania na rzecz edukacji informatycznej oraz przeciwko wykluczeniu cyfrowemu.
Zasady weryfikacji
Gmina, która zgłasza się do programu, musi zaświadczyć, że na jej terenie w ciągu minionego roku były realizowane inwestycje oraz że posiadała ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji przez cały rok (nie ulegało ono zawieszeniu w trakcie roku kalendarzowego).
W pierwszym etapie gmina wypełnia ankietę programu, a jeśli zadeklarowała uczestnictwo w certyfikacji tematycznej, również ankietę tematyczną. Ankieta podstawowa zawiera informacje m.in. na temat działań, uchwał, przedsięwzięć, rozwiązań funkcjonujących w gminie, mających na celu budowę przyjaznego środowiska oraz zapewnienie profesjonalnego podejścia administracji gminy do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W gminach, które spełniły wymogi formalne I etapu, przeprowadzane są audyty. Ostateczną decyzję
o przyznaniu gminie certyfikatu „Przyjazna Polska”, na podstawie wyników ankiety i audytu oraz rekomendacji Komisji Programu, podejmuje Kapituła Programu.
Ciekawostki o programie i Laureatach
9 – tyle kategorii tematycznych przewiduje regulamin programu „Przyjazna Polska”
„Dobre miejsce zamieszkania” – to najpopularniejsza kategoria tematyczna, w tegorocznej edycji aż 6 z 11 Laureatów zdobyło certyfikat właśnie w tej kategorii
„eGmina” – certyfikat w tej kategorii po raz pierwszy przyznano w edycji 2015 – zdobyła go Gmina Bełchatów

Program Promocji Polskich Samorządów „Przyjazna Polska” jest organizowany przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”, a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Nowa edycja Programu „Przyjazna Polska” rozpocznie się w IV kwartale 2015 r.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

siedem + 16 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW