Strona główna » Syryjczycy nie wrócili na statek….uciekali do Niemiec!

Syryjczycy nie wrócili na statek….uciekali do Niemiec!

by Świnoujście w sieci

Placówka Straży Granicznej w Gdańsku 9 września uzyskała informację, że doszło do samowolnego oddalenia się poza rejon miasta portowego i gminy przyległej 3 marynarzy – obywateli Syrii, będących członkami załogi statku bandery Belize cumującego w gdańskim porcie i usiłujących wbrew przepisom udać się do Niemiec.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 Ustawy o cudzoziemcach „cudzoziemcy będący członkami załóg statków morskich przypływających do polskich portów morskich, przekraczający granicę w celu zejścia na ląd i pobytu w granicach miasta portowego oraz gmin z nim graniczących są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz w trakcie pobytu statku w porcie.” Na skutek podjętych działań zatrzymano wieczorem w Lęborku do kontroli prowadzony przez obywatela Polski prywatny pojazd osobowy przewożący 2 nielegalnych migrantów. Jeszcze tej samej nocy ostatni z marynarzy został zatrzymany w Poznaniu przez funkcjonariuszy miejscowej Straży Granicznej, kiedy podróżował autobusem relacji Gdańsk – Berlin.

Dwóch zatrzymanych w Lęborku Syryjczyków twierdziło, że ostatecznie decydują się powrócić do Turcji, gdzie aktualnie mieszkają na pokładzie statku, na którym posiadają zamustrowanie. Cudzoziemcom wystawiono decyzje o zobowiązaniu do powrotu z uwagi na fakt, że nie wyrazili obawy związanej z wykonaniem takiej decyzji w związku z zamieszkaniem na terytorium Turcji. Marynarzy przetransportowano z powrotem na statek. Wobec ostatniego z trzech syryjskich marynarzy wszczęto stosowną procedurę administracyjną, wydano postanowienie o zastosowaniu środków alternatywnych do detencji w postaci obowiązku cyklicznego zgłaszania się do placówki Straży Granicznej oraz zatrzymano paszport cudzoziemca. W trakcie procedowania cudzoziemcy jednoznacznie oznajmili, że ich celem pobytu są Niemcy i nie wyrażali chęci ubiegania się o jakikolwiek rodzaj ochrony na terytorium Polski.

 

Info.MOSG

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwa − 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW