Strona główna » Admiralska nominacja

Admiralska nominacja

by Świnoujście w sieci

W sobotę, 1 sierpnia, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w uroczystości nadania przez Prezydenta RP awansów generalskich. Nominację admiralską otrzymał Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Marian Ambroziak.

Wiceadmirał Marian Ambroziak
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni (w 1985 roku), Akademii Sztabowej Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii (w 1998 roku) i Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie (w 2008 roku). Służbę zawodową zaczął na ścigaczu ORP „Zawzięty”, jako dowódca działu artylerii i broni podwodnej. W 1987 roku został wyznaczony na zastępcę dowódcy nowo wprowadzanego do służby dozorowca ORP „Kaszub”. Pod koniec 1990 roku objął na ponad pięć lat dowodzenie tym okrętem.

foto Robert Siemaszko

foto Robert Siemaszko

W 1996 roku trafił do Dowództwa Marynarki Wojennej, gdzie pełnił funkcje w Oddziale Operacyjnym, stopniowo awansując ze stanowiska starszego oficera-planisty na szefa Wydziału Szkolenia Operacyjno-Taktycznego. Jako komandor otrzymał zadanie przejęcia z zasobów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych pierwszej z dwóch fregat typu Olivier Hazard Perry. Była to pierwsza od czasów II wojny światowej jednostka wyprodukowana za Zachodzie, która trafiła w ręce polskich marynarzy i otworzyła nowy rozdział w historii naszej floty wojennej.

Komandor Ambroziak został pierwszym dowódcą fregaty rakietowej ORP „Pułaski”, wyszkolił jej załogę i sprawnie przeprowadził przez Atlantyk do kraju. Na początku 2003 roku został zastępcą dowódcy 31 dywizjonu Okrętów Rakietowych. Następnie objął dowodzenie tym dywizjonem, po czym został dowódcą Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych.

W 2007 roku został zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego w Dowództwie MW, a w 2008 roku szefem Szkolenia Morskiego – zastępcą szefa Szkolenia Marynarki Wojennej.
W 2009 roku awansował na kontradmirała, a Minister Obrony Narodowej powierzył mu stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP do spraw Marynarki Wojennej.
W połowie 2012 roku kontradm. Marian Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów.
Od 1 stycznia 2014 roku był szefem Zarządu Morskiego w Inspektoracie Marynarki Wojennej.
Od 1 listopada 2014 roku jest Inspektorem Marynarki Wojennej.
1 sierpnia 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień wiceadmirała.

 

Info.8FOW

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

trzynaście − trzynaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW