Strona główna » Świnoujście. Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Świnoujście. Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

by Daniel SZYSZ

Świnoujście. Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

 W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza.

Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
Z tej okazji już w najbliższy weekend marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.
Świnoujście. Święto Marynarki Wojennej

Świnoujście. Święto Marynarki Wojennej

Z okazji Święta Marynarki Wojennej zaplanowano szereg uroczystości i pokazów dostępnych dla wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, by uświetnić ten dzień.
Zapraszamy Państwa do świętowania razem z marynarzami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:
29.06.2024 SOBOTA
godz. 12.30 – uroczystości pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” – Plac Rybaka, z asystą wojskową 8FOW, uczestniczyć będą władze miejskie i wojskowe oraz mieszkańcy naszego miasta

godz. 12.45
 – przemarsz spod pomnika na nabrzeże przy stacji paliw ORLEN. W jego trakcie koncert Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.
Piknik Marynarski, Świnoujście, Wybrzeże Władysława IV (od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)
godz. 13.00 – 21.00 Zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8 FOW w tym m.in.: sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wóz Wojskowej Straży Pożarnej, wóz zabezpieczenia medycznego. W trakcie pikniku, na pokładzie okrętu transportowo-minowego odbędzie się wernisaż wystawy „Admirał Józef Unrug, dowódca i wychowawca”.

godz. 14.00
 Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.

godz. 20.00
 Koncert Finałowy Orkiestry Wojskowej – scena główna Dni Morza – Basen Północny
Na stanowisku informacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby wojskowej.
30.06. NIEDZIELA
godz. 08.00 Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8 FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.

godz. 18.00
 Koncert Orkiestry Wojskowej – Plac Wolności
Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z Marynarką Wojenną i 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża !
***
Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie.
Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.
Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.
Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna.
Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również