Strona główna » Ogólnopolski Głos Profilaktyki 2015 w Świnoujściu. FOTO

Ogólnopolski Głos Profilaktyki 2015 w Świnoujściu. FOTO

by Świnoujście w sieci

Moda na życie bez uzależnień – życie bez narkotyków, alkoholu, papierosów i bez przemocy. Takim przesłaniem w dniu 1 czerwca 2015r. odbył się na Basenie Północnym w Świnoujściu happening zorganizowany przez policjantów, którzy do współpracy zaprosili wiele instytucji. Działania miały na celu edukację publiczną dzieci, młodzieży oraz dorosłych w zakresie profilaktyki uzależnień oraz promocję zdrowego i bezpiecznego stylu życia.

profilaktyka

1 czerwca w całej Polsce odbywała się akcja pod nazwą “Ogólnopolski Głos Profilaktyki”, której pomysłodawcą jest Komenda Główna Policji. Celem akcji, wpisującej się w program “Profilaktyka a Ty”, było promowanie mody na życie bez uzależnień i przemocy, na życie godne, odpowiedzialne i bezpieczne, życie, którego wartością jest wolność.
“Ogólnopolski Głos Profilaktyki ” odbywał się w Polsce po raz trzeci, a tegoroczna akcja po raz pierwszy została wpisana w termin Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu także zaangażowali się w realizację tego programu. Zaprosili do współpracy wiele podmiotów, działających w mieście na rzecz profilaktyki i bezpieczeństwa, by wspólnie przekonywać, że narkotyki, alkohol, papierosy oraz przemoc nikomu nie powinny odbierać wolności życia. Wśród zaproszonych podmiotów znaleźli się: Urząd Miasta Świnoujście, Miejski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji “Wyspiarz”, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Straż Miejska, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Ośrodek Interwencji Kryzysowej działające w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Pracownia “Motywacja i Działanie”, a także Stowarzyszenie Trzeźwościowe “Hol”.

profilaktyka

1 czerwca na Basenie Północnym o godzinie 11.00 rozpoczął się barwny happening. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu Świnoujścia. Profilaktyczną imprezę odwiedziło około 400 uczniów i ich wychowawców. Obecni byli też inni mieszkańcy miasta oraz turyści, rodziny z dziećmi, a także dziadkowie z wnukami.
Podczas 3-godzinnegu happeningu organizatorzy wspólnie z zaproszonymi do współpracy gośćmi, promowali szeroko rozumianą profilaktykę, której treści kierowane były do młodszych odbiorców, młodzieży po seniorów. Policjantom zależało na tym, by ważne informacje trafiły do przedstawicieli różnych grup wiekowych.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu uroczyście rozpoczęli happening, przedstawiając główne tezy i założenia programu PAT. Poinformowali, że podobne imprezy odbywają się równolegle w całym kraju. Głównym ich celem jest walka o dzieci i młodzież, o ich zdrowie, wolność, o odpowiedzialne relacje róweśnicze, relacje z młodszym i starszym pokoleniem.
Podczas trwającej imprezy funkcjonariusze Straży Pożarnej zaprezentowali sprzęt będący na ich wyposażeniu, chętni mogli zwiedzić wóz strażacki oraz łodź hybrydową. Strażacy zorganizowali pokaz cięcia wraku i wydobywania z niego osoby, która w wyniku wypadku odniosła obrażenia. Widzowie obserwowali jak wygląda zakładanie kołnierza ochronnego, wyciąganie poszkodawanego z samochodu i okrywanie folią zabezpieczającą osobę przed wychłodzeniem. Niektórzy widzowie mogli nawet wziąć do ręki wielkie nożyce strażackie i spróbować samodzielnie przecinać elementy pojazdu. Przedstawiciele Straży Pożarnej zaprezentowali także gaszenie pożaru, a osoby chętne samodzielnie gasiły ogień. Strażacy przypominali o niebezpiecznych konsekwencjach zabawy zapałkami i łatwopalnymi przedmiotami.

profilaktyka

Z kolei funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali symulator zderzeń, dzięki któremu można poczuć na sobie siłę, jaka działa przy zderzeniu niewielką prędkością podczas jazdy samochodem. Osoby, które wypróbowały symulator zderzeń miały możliwość przekonania się, co dzieje się z ciałem człowieka podczas nagłego, silnego uderzenia oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Przy okazji prezentacji wspomnianego sprzętu policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej zachęcali do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w tym zakresie.

Uczestnicy imprezy mieli także możliwość nałożenia na oczy tzw. alkogogli, czyli specjalnych okularów pokazujących rozmyty obraz, jaki widzi pijany kierowca. Nie brakowało chętnych do “jazdy próbnej” między pachołkami. Ci, którzy nałożyli alkogogle przekonywali się, jakie wypaczenie postrzegania obrazów powoduje obecny w organizmie alkohol, np. zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, niemożność określenia kierunków czy podwójne widzenie. W rozmowach z uczestnikami happeningu policjanci przypominali o bezpiecznych zachowaniach w ruchu drogowym oraz zagrożenaich ze strony nietrzeźwych kierujących pojazdami.

Następnie ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wspólnie z policjantami z posterunku wodnego zaprezentowali na wodach Kanału Piastowskiego wspólne pokazy. Przy wykorzystaniu motorówki, skutera, sprzętu ratowniczego oraz policyjnej łodzi, zademonstrowano złożoną akcję ratowniczą. Po podjęciu z wody osoby tonącej i wyciągnieciu jej na brzeg, ratownicy z Grupy Interwencyjnej WOPR zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie w specjalnie przygotowanym namiocie przy użyciu fantomów i defibrylatorów chętni mogli potrenować swoje umiejętności udzielania pomocy poszkodowanemu. Przy okazji tych pokazów i zbliżających się wakacji policjanci przypominali dzieciom i młodzieży o bezpiecznych i ryzykownych zachowaniach na akwenach wodnych.
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej zaprezentowali quada, którym chetni mogli się przejechać oraz samochód badający ilość spalin, a także urządzenia sprawdzające autentyczność dokumentów. Obecny był także pies do wykrywania narkotyków.
Z kolei przedstawicielka Powiatowej Stacja Sanitarno – Epidemiologicznej zaprezentowała urządzenie do pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, rozdawała także wiele ulotek i folderów dotyczących zgubnych skutków palenia papierosów i innych używek, informując o zagrożeniach związanych z uzależnieniem.

profilaktyka

Pracownicy oraz wolontariusze Pracowni “Motywacja i Działanie” promowali animacje sportowe dla młodzieży, czyli trening na trickboardach. Pod okiem instruktorów chętni mogli poćwiczyć na przyrządach niektóre elementy tego nietypowego sportu. Ponadto wpracownicy i wolontariusze Pracowni zachęcali dzieci i młodzież do animacji w formie bierek XXL – klasycznej gry w wersji powiększonej, która w ciekawy sposób pozwala na integrację uczestników grupy. Ponadto na sztalugach zaprezentowali plakaty, jakie znalazły się na wystawie “Projektu CZP” pod hasłem “Każdy inny, wszyscy równi”. Tematycznie prace te poruszały problem alkoholizmu, depresji i anoreksji, dotyczyły przeciwdziałania stygmatyzacji i dyskryminacji osób zaburzonych psychicznie, tworząc kampanię informacyjną Szpitala Miejskiego w Świnoujściu.

Przybyli na spotkanie uczniowie mogli wziąć udział w konkursach., których tematyka oscylowała w obszarze uzależnień. Ci, którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi otrzymywali słodkie upominki, odblaski, dzwonki na rower i pluszaki.

Przybyli na imprezę goście mogli zobaczyć również policyjnego psa Shila, która ze swoim opiekunem i pozorantem zaprezentowali pościg za przestępcą i obezwładnienie go. Przy okazji tych pokazów w rozmowach z uczniami policjanci udzielali wskazówek, jak zachować się w przypadku ataku ze strony agresywnego, nieznajomego psa.

Na terenie Basenu Północnego, gdzie odbywał się happening, rozstawione były namioty profilaktyczne, gdzie chętni mogli zasięgnąć porady specjalistów z zakresu uzależnień i przemocy. Rodzice mogli porozmawiać na temat rozpoznawania oznak zażywania narkotyków u swoich dzieci. Oprócz porad, fachowcy z tej dziedziny rozdawali ulotki i foldery profilaktyczne dotyczące problemu alkoholizmu, narkomanii, nikotynizmu, a nawet netoholizmu i gier hazardowych.

profilaktyka

Podczas trwania imprezy organizatorzy rozdawali przybyłym na imprezę naklejki z logo Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki z napisem “Moda na życie bez uzależnień”, ulotki, a także opaski i zawieszki odblaskowe, konieczne do założenia o zmroku. Uczniowie wypisywali na kolorowych balonach profilaktyczne hasła, jak np. “Warto żyć na trzeźwo!”, “A jak nie przestaniesz?”czy “Nakotyk=samotność”, które rozdawali swoim kolegom i koleżankom.

Także przybyli na imprezę seniorzy mogli wysłuchać od policjantów m.in. informacji dotyczących oszustw dokonywanych metodą %u201Ena wnuczka%u201D czy “na policjanta” oraz otrzymać tematyczne ulotki.

Podstawowe wnioski, jakie nasuwały się uczestnikom Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki w Świnoujściu to takie, że uzależnienia dotykające ludzi niszczą ich życie, relacje z najbliższymi i ze światem. Ponadto istnieje potrzeba ze strony społeczeństwa rozmawiania o uzależnieniach, zagrożeniach, przemocy i innych problemach współczesnego świata, ciągłego przypominania o właściwych sposobach postępowania w trudnych sytuacjach, a także konieczność promowania %u201Edobrych uzależnień”, prozdrowotnych nawyków, jak sport, pasje, hobby.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153379663646974.1073742967.283752206973&type=1/” width=”550″/]

 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

15 + 10 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW