Strona główna » Z licealistami o współczesnych formach niewolnictwa

Z licealistami o współczesnych formach niewolnictwa

by Świnoujście w sieci

Policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu spotkały się z młodzieżą i wychowawcami w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I oraz w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki, aby porozmawiać o problematyce handlu ludźmi, jako współczesnej formie niewolnictwa. Podczas prelekcji funkcjonariuszki instruowały młode osoby co zrobić, aby nie stać się ofiarą handlarzy, tzw.”żywym towarem”.

Mieszko_1

Wkrótce rozpoczną się wakacje, wiele młodych osób rozpocznie poszukiwania pracy, również za granicą. Policjantki ze świnoujskiej komendy spotkały się z uczniami oraz ich wychowawcami w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I oraz w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki, by poruszyć problem handlu ludźmi, jako współczesnej formy niewolnictwa i realnego zagrożenia dla młodych osób.

CEZiT_5

Młodzież obejrzała krótkie filmiki pod tytułem “Wszyscy na sprzedaż”, poznając prawdziwe historie rówieśników, którzy przez swoją łatwowierność w kontaktach i zaufanie przygodnie poznanym osobom, narazili się na traumatyczne przeżycia i nieodwracalnie zmiany w ich życiu. Policjantki przedstawiły następnie fakty dotyczące handlu ludźmi, który według statystyk, jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Omówiły formy, jakie może przybierać handel ludźmi – zmuszanie do prostytucji, niewolnicza praca w rolnictwie lub budownictwie po kilkanaście godzin dziennie bez wynagrodzenia, zmuszania do żebractwa lub do popełniania przestępstw.

Prelegentki przestrzegały przed wyjątkowo atrakcyjnymi, dobrze płatnymi ofertami pracy, a także przed osobami wzbudzającymi szczególne zaufanie i zapewniającymi natychmiastową pomoc w wyjeździe. Wyjaśniały, że propozycja interesującej pracy, atrakcyjnego związku czy ciekawego wyjazdu turystycznego może okazać się pułapką.

Mieszko_3

Policjantki podczas spotkania udzielały praktycznych wskazówek dla tych, którzy będą wyjeżdżali za granicę w celu podjęcia pracy – dokładne czytanie dokumentów, zwłaszcza tych, które trzeba podpisać, zostawienie adresu, gdzie się udajemy, a także ustalenie z rodziną hasła, którego użyjemy, w przypadku kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon.

Funkcjonariuszki wręczyły obecnej na prelekcji młodzieży ulotki oraz materiały edukacyjne, w których można znaleźć informacje m.in. jak zminimalizować ryzyko stania się ofiarą handlarzy tzw. “żywym towarem” czy adresy stron internetowych organizacji pomocowych.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

cztery × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW