Strona główna » Tysiące głosów wpłynęło na projekty do budżetu obywatelskiego!

Tysiące głosów wpłynęło na projekty do budżetu obywatelskiego!

by Świnoujście w sieci

– Liczenie wciąż trwa. -mówi Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta. – Stąd też ich weryfikacja może potrwać dłużej, niż pierwotnie zakładano.

– Cieszę się, że mieszkańcy tak bardzo zaangażowali się w tworzenie budżetu obywatelskiego – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Świnoujścianie chcą decydować o przyszłości swojego miasta; zarówno jeżeli chodzi o ważne inwestycje, jak i działania prospołeczne związane chociażby z edukacją, rozwojem naszych dzieci i młodzieży, czy likwidacją barier architektonicznych. Uważam, że wobec tak dużego zainteresowania mieszkańców, na kolejny budżet obywatelski należy przeznaczyć wyższą kwotę. Pierwsza edycja udowodniła, jak bardzo jest potrzebny, jak potrafił nas, świnoujścian, zjednoczyć.

Prezydent dodaje, że ważnym efektem budżetu obywatelskiego, była również sąsiedzka integracja. Najpierw wokół pomysłów, a później już samego zbierania głosów, które w niektórych przypadkach przybrały nawet formę małych eventów.

– Zbierając podpisy osobiście przekonałam się, że budżet obywatelski to dobry pomysł . Także jako sposób na integrację mieszkańców – mówi jedna z mieszkanek, która złożyła wniosek do budżetu obywatelskiego. – Poznałam wiele osób, które mieszkają w tej samej części miasta, jesteśmy niemal sąsiadami, a jednak dotąd albo nie znaliśmy się wcale, albo tylko z widzenia, pobieżnie.

Chociaż nie wszystkie zgłoszone projekty będą mogły być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego 2015 roku, to część z nich znajdzie się w budżecie miasta na przyszły i kolejne lata.

– Nie zamierzamy rezygnować z projektów, pod którymi podpisało się kilkaset osób. Tak duża ilość głosów jest najlepszym dowodem, że ich realizacja jest w mieście potrzebna – mówi prezydent.

Budżet obywatelski 2015 r. jest pierwszym tego typu w Świnoujściu. Prezydent przeznaczył na niego 2 mln złotych.

Świnoujścianie nie tylko zaangażowali się w samo głosowanie nad budżetem obywatelskim. Niektórzy przychodzili do urzędu z własnymi pomysłami, jak usprawnić cały proces: od zgłaszania wniosków po wygląd kart do głosowania i rozdzielenia puli pieniędzy przykładowo na prawo i lewobrzeże, możliwość głosowania na dwa projekty- jeden typowo inwestycyjny i drugi prospołeczny, jeden projekt mały drugi wymagający znacznych nakładów finansowych.

– To kolejny przykład na to, że ludziom zależy na tym, co dotyczy miasta – dodaje prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Jako, że to nasz pierwszy budżet obywatelski i sami się jeszcze uczymy, to każda uwaga jest dla nas cenna.

Już na etapie składania projektów, okazało się że zainteresowanie jest tak duże, iż trzeba było przedłużyć termin składania wniosków. Głosowanie na poszczególne projekty trwało miesiąc. Termin upłynął o północy w poniedziałek 15. września 2014 r. Najwięcej jednak głosów, bo aż kilka tysięcy, wpłynęło w ostatnim dniu.

– Oczywiście liczyliśmy na zainteresowanie mieszkańców – przyznaje Robert Karelus– Nie sądziliśmy jednak, że wpłynie aż tyle głosów.

Zgodnie z harmonogramem, ogłoszenie wyników miało nastąpić już cztery dni po zakończeniu głosowania, czyli 19. września 2014 r. Jednak wobec tak dużej liczby głosów, konieczne jest wydłużenie tego terminu.

– Musimy sprawdzić każdą kartę do głosowania – wyjaśnia Robert Karelus. – Przede wszystkim, żeby mieć pewność, że zgodnie z regulaminem, jedna osoba zagłosowała na jeden projekt, a nie na kilka. Robimy wszystko, aby jak najszybciej znane były oficjalne, pewne wyniki. Mam nadzieję, że będzie to możliwe najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW