W tym roku mija 30 rocznica śmierci pułkownika Karola Bacza, od 10 lat patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jego stary, zniszczony nagrobek w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Północnym Wólki Węglowej w Warszawie, z inicjatywy kontradm. SG Piotra Stockiego, Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przy zaangażowaniu funkcjonariuszy MOSG, został właśnie wymieniony na nowy, granitowy z tablicą informującą o fundatorze pomnika.

Płk Karol Bacz (1900-1984) był żołnierzem Legionów Polskich, oficerem odrodzonego Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, inspektorem Pomorskiego Inspektoratu Straży Granicznej. Był także komendantem Śląskiego Okręgu Straży Granicznej, szefem Wydziału Wojsk Ochrony Pogranicza przy II Okręgu Wojskowym, dowódcą 12 Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza, uczestnikiem trzech wojen.

Był wielokrotnie odznaczany m.in. Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Na wojnie był ponad trzy i pół roku. Jego bohaterstwo i odwaga, czułość ale też wrażliwość na drugiego człowieka i postawa przykładnego patrioty zatroskanego o nową polską rzeczywistość ujęła funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Od 5 listopada 2004 roku Morski Oddział SG nosi imię płk. Karola Bacza. Dla funkcjonariuszy MOSG jest on wzorem godziwego, rzetelnego oficera, który swoim życiem i służbą Polsce zasłużył na szacunek i trwałą pamięć. „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – mówił pierwszy Marszałek Polski, mąż stanu, Naczelnik Państwa i premier Polski, Józef Piłsudski.

Opracowania projektu nowego nagrobka, wykonania i postawienia na warszawskim cmentarzu podjęła się firma z Parchowa w powiecie bytowskim.

Tadeusz Gruchalla
wz. rzecznika prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku