Strona główna » Policja przypomina – O czym musisz pamiętać wyjeżdżając do Niemiec

Policja przypomina – O czym musisz pamiętać wyjeżdżając do Niemiec

by Świnoujście w sieci

 

Wejście Polski do strefy Schengen znacznie uprościło zagraniczne podróże. Widoczne jest to szczególnie w strefie przygranicznej. Coraz częściej wyjeżdżamy do Niemiec na zakupy, wycieczki czy w odwiedziny do znajomych. Mimo zniesienia granic pamiętać należy o różnicach w obowiązujących systemach prawnych obu krajów.

Przed każdym wyjazdem samochodem za granicę warto zapoznać się z obowiązującymi na terenie danego kraju przepisami ruchu drogowego. Z pewnością pozwoli to uniknąć stresu w podróży, a tym samym sprawi, że wyjazd będzie przyjemniejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy.

Planując podróż samochodem sprawdź:
– Stan techniczny auta – pamiętaj aby rodzaj opon był odpowiedni do pory roku. Na terenie Niemiec w okresie zimowym zabronione jest poruszanie się samochodem wyposażonym w opony letnie. Pojazd musi być wyposażony w opony zimowe lub całoroczne (wielosezonowe).
– Czy posiadasz komplet niezbędnych dokumentów (dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym przeglądem technicznym, potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC – ubezpieczenie pojazdu nie jest obowiązkowe, lecz Policja niemiecka zaleca posiadanie polisy). Jeżeli wyjeżdżasz z dzieckiem pamiętaj, o jego dokumencie tożsamości (dowodzie osobistym, który jest wydawany nawet dla małych dzieci lub o paszporcie). W Niemczech nie honoruje się wpisów do paszportu rodzica ani legitymacji szkolnej. Za brak dokumentu rodzic lub opiekun dziecka zostanie doprowadzony do jednostki Policji w celu wyjaśnienia sprawy oraz otrzyma mandat karny!!!

Wyjeżdżając do Niemiec pamiętaj, że :
Znaki zakazu nie są odwoływane, tak jak w Polsce, przez skrzyżowanie!!! Odwołanie zakazu następuję wyłącznie przez znak drogowy, który może być ustawiony zarówno po prawej jak i po lewej stronie jezdni.
Maksymalna prędkość dla samochodów ciężarowych o masie od 3,5 – 7,5 t poza terenem zabudowanym wynosi 80 km/h. Jeżeli pojazd waży więcej niż 7,5 t, nie może przekroczyć prędkości 60 km/h. Przepisy te dotyczą wszystkich kategorii dróg z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych.

Dopuszczalna prędkość samochodów osobowych na terenie Niemiec wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym i 100 km/h poza tym obszarem. Natomiast w strefie zamieszkania (oznakowanie identyczne jak w Polsce) pojazdy mogą poruszać się z tzw. “prędkością kroku” czyli nie szybciej niż 10 km/h (W Polsce prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h).

Na terenie Niemiec teren zabudowany oznaczony jest przez żółtą tablicę miejscowości.
Pamiętaj, że za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 31 km/h i więcej oraz poza obszarem zabudowanym o 41 km/h i więcej, oprócz mandatu karnego obligatoryjnie otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec na okres minimum 1 miesiąca (termin, w którym zakaz zacznie obowiązywać kierowca może określić sam).
Jeżeli wybierasz się do Berlina pamiętaj o ekologicznej plakietce! Kupisz ją w niemieckich urzędach powiatowych. Koszt plakietki to 5 Euro

 

Info: Policja

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW