Strona główna » Policja – Bezpieczne wakacje w zachodniopomorskiem

Policja – Bezpieczne wakacje w zachodniopomorskiem

by Świnoujście w sieci

Jak co roku policjanci z zachodniopomorskiego garnizonu będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających na terenie naszego województwa. Wzorem lat ubiegłych na terenie nadmorskim będą realizowane służby policjantów ze strażnikami gminnymi, z funkcjonariuszami straży ochrony kolei, morskiego oddziału straży granicznej i żandarmerii wojskowej.
Podjęto także aktywną współpracę z miejscowymi samorządami w aspekcie logistycznego zabezpieczenia dla sił wsparcia – zakwaterowania i wyżywienia. Samorządy przekażą środki finansowe w formie ” bezgotówkowej” np. za zakwaterowanie i wyżywienie dla delegowanych policjantów, oraz na płatne służby w sezonie letnim.

W ramach sił wsparcia do służby w jednostkach nadmorskich w naszym regionie zostaną skierowani policjanci Oddziału Prewencji Policji ze Szczecina. W sumie lipcu i sierpniu będzie to 324 mundurowych.
Na terenie powiatu kamieńskiego, świnoujskiego i kołobrzeskiego policjantów wspierać będą policyjni ze szkół policyjnych.
Zachodniopomorscy funkcjonariusze, tak jak w latach poprzednich, już przed rozpoczęciem wakacji prowadzili szkolenia, pogadanki i prelekcje w szkołach, obejmujące tematy zagrożeń podczas sezonu letniego. Były to spotkania zarówno z dziećmi, jak i z nauczycielami oraz rodzicami uczniów. Także w ramach projektów takich jak “Bezpieczna Szkoła” oraz “Policyjne studium bezpieczeństwa” znaczna cześć tematów poświęcona była bezpieczeństwu dzieci i młodzieży wypoczywających podczas wakacji.

W trakcie sezonu policjanci na bieżąco będą monitorować placówki, w których będą przebywały dzieci na koloniach celem zapobiegania przejawom demoralizacji wśród młodzieży jak też celem prowadzenia szkoleń, pogadanek i prelekcji obejmujących tematy zagrożeń nad wodą i w ruchu drogowym. Będą zapobiegać przejawom przestępczości nieletnich, patologiom społecznym i demoralizacji.

Nadal funkcjonuje telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych, który w tym roku po raz pierwszy został zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej. Telefon ten funkcjonować będzie od 1 czerwca do 30 września w godzinach 08:00 – 22:00. Dla telefonów stacjonarnych numer + 48 22 278 77 77 i + 48 608 599 999 dla telefonów komórkowych. Ideą jego działania jest wzrost poczucia bezpieczeństwa turystów przebywających na terenie Polski w okresie wakacyjnym. Komenda Główna Policji zapewnia osobom obsługującym telefon bezpieczeństwa możliwość bezpośredniego połączenia z centralą KGP- czego efektem będzie szybka komunikacja z właściwymi jednostkami policji.

Stałym elementem związanym z bezpiecznym wypoczynkiem jest program pod nazwą “Akademia Małego Policjanta”, w ramach którego planowane są spotkania z policjantami oraz pokazy sprzętu służbowego, a główną atrakcją będą turnieje sportowe nad wodą (np. na plaży) organizowane wspólnie z WOPR-em.

Zachodniopomorska drogówka od kilku lat podejmuje szereg działań profilaktycznych wpływających na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach naszego województwa. Jednym z nich jest przygotowanie i wydrukowanie mapek naszego województwa z zaznaczonymi alternatywnymi drogami dojazdu do miejscowości nadmorskich, miejscami występowania zatorów drogowych, czyli tzw. korków, MOP oraz bezpiecznymi kąpieliskami. Projekt jest finansowany przez Urząd Marszałkowski. Mapka jest propagowana głównie wśród turystów przyjeżdżających na zachodniopomorskie wybrzeże z Polski. Korzystanie z zaznaczonych tras alternatywnych nie tylko promuje nasze województwo, ale i przyczynia się do zmniejszenia obciążenia na głównych ciągach komunikacyjnych. Na miejsce wypoczynku można dojechać mniej uczęszczaną ciekawą trasą, bez stania w korkach i kłębach spalin, zwiedzając przy tym ciekawe miejsca.
Mundurowi szczególną uwagę zwrócą również na stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów (głównie układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy), którymi przemieszczać się będą wszyscy uczestnicy wycieczek i innych form wypoczynku.

Bezpieczny dojazd na urlop oraz bezpieczny powrót do domu w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego, aby dni wakacyjnego wypoczynku minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto po raz kolejny przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu.
Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.
Sprawdź dokumenty.

Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.

Upewnij się, że auto jest sprawne technicznie.
Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.
W podróż wyruszaj wypoczęty, trzeźwy i zrelaksowany
Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci na przednim siedzeniu do 12 lat zawsze muszą być przewożone w foteliku tj. urządzenie ochronne z własnymi pasami, na tylnym siedzeniu dzieci do lat 12 lub nie przekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. Może to być podwyższenie lub siedzisko. Wybór urządzenia zależy od wagi i wzrostu dziecka.

Nie spiesz się. Planuj przerwy w podróży.
W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Wskazane byłoby zachować kulturę w czasie jazdy. Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości, na nierozważnych i spieszących się mogą oczekiwać policjanci lub fotoradary! Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może się spodziewać nie oznakowanego radiowozu z zamontowanym wideorejestratorem. Urządzenie rejestruje nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości, ale i inne naruszenia jak wyprzedzanie na podwójnej lub pojedynczej linii ciągłej, wyprzedzanie na “trzeciego”, zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu itp. Kilkuminutowe nagranie brawurowej jazdy może mieć duże konsekwencje, zwłaszcza finansowe. Mandat karny może wynieść nawet 1000 złotych. Dotkliwą karą dla kierowców są także punkty karne.

Wybierz odpowiednie miejsce do parkowania pojazdu.
Kiedy już szczęśliwie dojedziemy, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych przedmiotów. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste – zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.
Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad w praktyce możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w czasie podróży i wypoczynku. Więcej informacji o trasach alternatywnych i utrudnieniach uzyskamy na stronach: www.ruchdrogowy.pl , www.gddkia.gov.pl

Info: Policja 

 

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW