Strona główna » Zaczęło się od Bacha.Foto-Video

Zaczęło się od Bacha.Foto-Video

by Daniel SZYSZ

Dzięki przypadkowemu odkryciu pięknego brzmienia prawie 90-letnich organów w kościele pw. Chrystusa Króla, przychylności ks. Kazimierza Sasadeusza, finansowemu wsparciu władz miasta i nielicznych sponsorów ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE na stałe wpisały się w kalendarz muzyczny miasta i dołączyły do grona renomowanych festiwali w Polsce.W piątek, 13 czerwca świnoujski kościół pw. Chrystusa Króla wypełnił się publicznością, która przyszła wysłuchać koncertu rozpoczynającego XVI ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Świnoujścia.

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator festiwalu chce przybliżać publiczności świnoujskich artystów i w tym roku na inaugurację zaproszono Krzysztofa NAKLICKIEGO – akordeon, Marinę NIKORIUK – mezzosopran i Irinę NIKORIUK – pianistkę.

ŚWINOUJSKIE  WIECZORY  ORGANOWE (2)

Koncert rozpoczął Krzysztof Naklicki Preludium chorałowym „Nun Freut euch, liebe Christen g’mein” J.S. Bacha, które znakomicie wykonał na organach. Była to piękna niespodzianka, nagrodzona długimi oklaskami. Gdy ucichły brawa przy organach zasiadła Irina Nikoriuk akompaniując córce Marinie w dwóch ariach G.F. Haendla „Lascia chio pianga” z opery „Rinaldo” i „Ombra mai fu” z opery „Xerxses” oraz recytatywie i arii Juno „Awake, Saturnia” z oratorium „Semele”. Piękny, aksamitny głos młodej śpiewaczki wspaniale współbrzmiał z dźwiękami organów, a wykonanie nagrodzono owacją. Po śpiewie publiczność zasłuchała się w dźwięki akordeonu w Preludium i fudze a-moll J.S. Bacha, Sonacie c-moll D. Cimarosy i Rondzie z Sonaty D-Dur W.A. Mozarta. W utworach tych Krzysztof Naklicki swą grą ukazał możliwości tego instrumentu. Był jeszcze jeden utwór genialnego W.A. Mozarta. Marina Nikoriuk zaśpiewała arię „Un moto di gioia”. Tym razem Irina Nikoriuk akompaniowała na pianinie.

ŚWINOUJSKIE  WIECZORY  ORGANOWE (4)
Znakomitą technikę gry Krzysztofa Naklickiego publiczność podziwiała słuchając Walca Des-DurF. Chopina. Kolejny raz z akompaniamentem organowym Iriny Nikoriuk, Marina przejmująco wykonała pieśń „Traume” R. Wagnera.
Kiedy za murami świątyni padał deszcz, Krzysztof Naklicki wykonał „Deszczyk” K. Olczaka – swego akademickiego nauczyciela. Utwór rozpoczęły dźwięki pojedynczych kropel przecho-dzących w szum lekkiego deszczu i zakończony kroplami. Ilustracyjna muzyka, znakomita interpretacja utworu zachwyciła publiczność. Krzysztof Naklicki – mistrz gry akordeonowej to także kompozytor wielu utworów na ten instrument. Przedstawił publiczności – trudną technicznie, bardzo nowoczesną w brzmieniu , świetnie zagraną Toccatinę 3.

ŚWINOUJSKIE  WIECZORY  ORGANOWE (3)
Koncert zakończył się arią Izabelli „Cruda sorte” z opery „Włoszka w Algierze” G. Rossiniego w wykonaniu Mariny Nikoriuk, której na pianinie towarzyszyła Irina Nikoriuk.

Owacyjnymi brawami dziękowała publiczność za muzyczną, bardzo urozmaiconą ucztę od baroku po współczesność. Zaproszenie świnoujskich artystów, ich dobór repertuaru, świetna interpretacja i wykonanie były godne inauguracji Festiwalu.

M.P.

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152511384781974.1073742573.283752206973&type=3/” width=”550″/]

 

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również