Strona główna » Budowa nowego stanowiska promowego. FOTO

Budowa nowego stanowiska promowego. FOTO

by Świnoujście w sieci

Trwa budowa nowego stanowiska promowego, pracami objęte jest nabrzeże o długości 242,15 m i głębokości technicznej 12 m, pomost ruchomy, łoże nabrzeża (konstrukcja, która zamyka stanowisko promowe nr 1 od strony północnej i umożliwia połączenie cumującej przy nabrzeżu jednostki promowej z lądem), stalowy pomost ruchomy, pomosty wjazdowe na prom umożliwiające wjazd na górny i dolny pokład promu, galerię pasażerską zrealizowaną wzdłuż nowo – budowanego nabrzeża i połączoną z galerią istniejącego stanowiska promowego nr 2 oraz infrastrukturę techniczną i uzbrojenie terenu.

port
Nowe nabrzeże umożliwi obsługiwanie promów o długości do 220 m, których serwis nie jest możliwy w chwili obecnej. Inwestycja jest współfinansowana w ramach działania 7.2 Rozwój transportu morskiego Priorytetu VII: Transport przyjazny środowisku, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Umowa na dofinansowanie została podpisana 16 lipca 2012 r. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 152 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 70,88 mln zł.
Terminal promowy w Świnoujściu już dziś jest największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku. Pełni wiodącą rolę w obsłudze morskich połączeń promowych z Polski do Skandynawii, zarówno co do ilości zawinięć promów, jak i pod względem wielkości obsłużonego ruchu pasażerskiego i towarowego. Jest integralną częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z krajami Europy południowej.

port (2)
Terminal jest przystosowany do przeładunków w systemie ro-ro: samochodów osobowych i ciężarowych, naczep drogowych i wagonów kolejowych oraz do obsługi ruchu pasażerskiego. Pięć stanowisk obsługuje promy pasażersko – samochodowe i samochodowo – kolejowe. Aktualnie terminal oferuje każdego dnia 5 odejść promów do Ystad i 3 do Trelleborga.
W 2011 roku na Terminalu przeładowano 6,2 mln ton, obsłużono ponad 274 tysięcy samochodów ciężarowych, 194 tysiące samochodów osobowych i prawie pół miliona pasażerów.

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152491585051974.1073742554.283752206973&type=1/” width=”550″/]

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW