Strona główna » Pogram „Bezpieczne Miasto” wchodzi do szkół. Foto-Video

Pogram „Bezpieczne Miasto” wchodzi do szkół. Foto-Video

by Daniel SZYSZ

Projekt Bezpieczne Miasto, który wspólnie realizują Fundacja Zawsze Bezpieczni i spółka Polskie LNG, odpowiadająca za budowę i późniejszą eksploatację terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, nabiera wymiernych efektów. 23 kwietnia br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Świnoujściu, odbyło się uroczyste przekazanie zestawów sprzętu do udzielania i nauczania pierwszej pomocy.

 

Program „Bezpieczne Miasto” jest działaniem parasolowym, tworzącym nowe narzędzia, ale i skupiającym dotychczasową działalność spółki Polskie LNG w zakresie bezpieczeństwa. Program objął swoim zasięgiem wszystkie miejscowe szkoły podstawowe i gimnazjalne, szpital, a także służby mundurowe. W ramach programu zakupiony zostanie sprzęt do ratowania życia, setki ratowników medycznych i strażaków trafi na specjalistyczne szkolenia, a tysiące uczniów wyszkoli się w udzielaniu pierwszej pomocy. – To absolutna rewolucja w dziedzinie edukacji i bezpieczeństwa w Świnoujściu. Kampania bez precedensu w Polsce, a być może i w Europie i świecie – zapewnia Krzysztof Patelak, prezes Fundacji Zawsze Bezpieczni.
Program „Bezpieczne Miasto” jest innowacyjny ze względu na skalę i zakres zaangażowania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia i turystów odwiedzających kurort. Składa się z trzech modułów: „Bezpieczna szkoła”, „Kompetentne służby” i „Bezpieczna plaża”.
– W ramach realizacji pierwszego filaru, czyli Bezpiecznej Szkoły, przeprowadzone zostaną nowoczesne szkolenia prowadzone zgodnie z najnowszymi trendami dydaktycznymi przez ratowników medycznych, wykwalifikowanych instruktorów Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association). Jedna klasa, 30 uczniów, 30 manekinów i najbardziej intensywna metoda nauczania pierwszej pomocy, od niedawna propagowana na świecie, po raz pierwszy w Polsce, i to właśnie w Świnoujściu – dodaje Krzysztof Patelak. – W ramach programu, szkoleniami zostanie objętych 10 szkół podstawowych i gimnazjów, 120 klas, 3000 dzieci i młodzieży, każde ze szkoleń na profesjonalnych manekinach symulujących dorosłego, dziecko i niemowlę.

lng
Wraz z rozpoczęciem szkoleń placówki szkolne otrzymają dedykowane apteczki (kompletne zestawy pierwszej pomocy), które będą stałym wyposażeniem szkół uczestniczących w programie oraz identyczne zestawy treningowe – tak, aby dzieci, młodzież i nauczyciele mogli się oswoić z ich wyposażeniem oraz poprawnym użyciem w razie wypadku. Zestawy treningowe pozwalają na regularne ćwiczenia bez zużywania zawartości apteczek terapeutycznych. W ramach programu, szkolenia praktyczne zostaną także uzupełnione o kolejne zajęcia lekcyjne (szkoły podstawowe i gimnazja) mające na celu przekazanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i ciągłego doskonalenia nawyków i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odpowiednio wyedukowana z zakresu bezpieczeństwa młodzież, weźmie ponadto udział w wewnątrzszkolnych eliminacjach do Mistrzostw Pierwszej Pomocy, których finał, odbędzie się już jako turniej reprezentacji poszczególnych szkół wyłonionych w drodze eliminacji.

lng (2)
Równolegle do filaru Bezpieczna Szkoła, w ramach programu Bezpieczne miasto realizowane będą dwa pozostałe moduły. „Kompetentne służby” obejmą pracowników i funkcjonariuszy służb ratowniczych stacjonujących w Świnoujściu i okolicach. W zaawansowanych zajęciach przygotowanych przez Fundację Zawsze Bezpieczni weźmie m.in. udział 50 pielęgniarek pracujących w świnoujskim szpitalu. Zaplanowane są również seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odrębnie z podstaw pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych 60 strażaków ochotników z OSP. W ramach „Bezpiecznej plaży”, przewidziano natomiast realizację w sezonie wakacyjnym cyklicznych pokazów ratownictwa wodnego wraz z pokazami udzielania pierwszej pomocy mających na celu promocję bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

lng (3)
– Polskie LNG to aktywny partner miasta, zwłaszcza prawobrzeża Świnoujścia. Cyklicznie angażuje się w projekty na rzecz lokalnej społeczności, co odbieramy jako wyraz odpowiedzialności Spółki będącej inwestorem terminalu LNG. Program Bezpieczne Miasto, w ramach którego zostaną doposażone szkoły, tysiące dzieci zostanie przeszkolonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a służby będą miały jeszcze większe kompetencje, z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo nasze i gości Świnoujścia – mówiła podczas dzisiejszego przekazania sprzętu dla szkół Joanna Agatowska, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.
Dzięki kompleksowości oraz szerokiej grupie odbiorców, projekt Bezpieczne Miasto wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa społeczności lokalnej. Ukształtuje dzieci i młodzież jako nowe pokolenie, świadome potrzeby niesienia pomocy innym i potrafiące w sposób kompetentny udzielać pierwszej pomocy. – Ta inwestycja w młode pokolenie będzie miała znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia i turystów oraz wszystkich tych, którym w razie zaistnienia potrzeby, zostanie udzielona szybka i fachowa pomoc – podsumowuje Maciej Mazur, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152397119911974.1073742488.283752206973&type=3/” width=”550″/]

 

 

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również