Strona główna » 23. urodziny ORP „Poznań”

23. urodziny ORP „Poznań”

by Daniel SZYSZ

Ponad 60 tysięcy mil morskiej żeglugi, setki wyszkolonych oficerów, podoficerów i marynarzy oraz udział w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach to dotychczasowy bilans służby okrętu transportowo – minowego ORP „Poznań”. 23 lata temu, 8 marca 1991r., pierwszy raz podniesiono na nim banderę Marynarki Wojennej.

orppoznan (2)

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest dla okrętu i jego załogi najważniejszym dniem w roku. Podczas „urodzinowej” zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy a dowódca ORP „Poznań” – kmdr ppor. Mariusz PIOŚ przywitał zaproszonych gości. Byli wśród nich: pełniący obowiązki dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Zygmunt Białogłowski, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych kmdr por. Grzegorz Okuljar, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP „Poznań” z Poznania z panią dyrektor Małgorzatą Borowiak oraz dowódcy pozostałych okrętów wchodzących w skład dywizjonu i byli członkowie załogi ORP „Poznań”.

orppoznan (3)
Podczas uroczystości pani Małgorzata Borowiak odczytała w imieniu prezydenta Poznania list, w którym przekazane zostały życzenia „urodzinowe” dla okrętu i jego załogi. Kmdr Zygmunt Białogłowski zaznaczył, że sam okręt bez załogi nic nie znaczy. Dopiero współdziałanie okrętu i jego załogi stanowić może o sukcesie wykonywanych działań. Dowódca okrętu podziękował załodze za zaangażowanie w codziennej służbie i pracy oraz złożył zebranym życzenia. Szczególnie zasłużone osoby odznaczone zostały odznaką pamiątkową ORP „Poznań”.

W 2. Dywizjonie Okrętów Transportowo-Minowych jest pięć okrętów projektu 767 – typu Lublin. Wśród nich znajduje się ORP „Poznań”. Okręty te zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Mogą razem jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z ponad 500 żołnierzy i 45 Rosomaków. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręty projektu 767 mają możliwość wykonywania przejść w zagrodach minowych, do punktu przeładunku na nieuzbrojonym brzegu, za pomocą ładunków wydłużonych. Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych. Okrętem ORP „Poznań” dowodzi kmdr ppor. Mariusz Pioś.

Oficer prasowy 8.FOW – kpt. mar. Monika Trzcińska

Foto: Monika Trzcińska

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również