PSEW włącza się w letnią akcję „Wakacje z Klimatem” organizowaną przez Fundację Zatrzymać Czas.

Podczas 20-dniowej trasy odwiedzimy nadmorskie i mazurskie kurorty, prezentując zalety energetyki wiatrowej.

Celem cyklu wakacyjnych imprez jest kształtowanie postaw proekologicznych, w tym poszerzanie wiedzy o korzyściach płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii m.in. energetyki wiatrowej.

Do wspólnej zabawy chcemy zaprosić wczasowiczów w każdym wieku. Nie zabraknie interdyscyplinarnych warsztatów, gier i zabaw edukacyjnych, happeningów oraz spektakli teatralnych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej.

Odwiedzajcie nas w namiocie PSEW. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dorośli wczasowicze będą mieli okazję dotknąć miniatury wiatraka i poszerzyć wiedzę na temat korzyści płynących z energetyki odnawialnej, w tym z energetyki wiatrowej. Dowiedzą się m.in.:

– jak działa turbina

– ile domów może zasilić energią jeden wiatrak

– jak poprawi się stan powietrza i portfela, gdy postawimy na najtańsze OZE

– jak urośnie nasza gospodarka dzięki energetycznej transformacji

– kiedy popłynie prąd z morskich farm na Bałtyku

Nie zabraknie też atrakcji i konkursów dla najmłodszych. Wcielą się oni w eko-architektów budujących z klocków Lego mini miasto. Zostanie ono następnie zasilone energią z małego wiatraka. Wysiłki najmłodszych zostaną wynagrodzone, kiedy miasteczko rozświetli się energooszczędnymi żaróweczkami LED, a kolejka z napędem elektrycznym ruszy w trasę objazdową po nim. Najbardziej zaangażowanych nagrodzimy przydatnymi gadżetami.

W naszym namiocie spotkacie znaną i cenioną prezenterkę i lektorkę filmów przyrodniczych – Krystynę Czubównę, która przeczyta książeczkę „Niech wieje wiatr” autorstwa pasjonatki wiatru i wiceszefowej WindEurope Małgorzaty Bartosik z WindEurope.

Najmłodsi uczestnicy naszych zabaw i konkursów otrzymają na własność wspomnianą książeczkę o energetyce wiatrowej, a dorosłym wręczymy broszurę graficzną „Czysta energia dla Polski” stworzoną przez PSEW.

Mamy nadzieję, że dzięki edukacji wzrośnie wrażliwość społeczna na zagadnienia związane z ochroną środowiska.

W programie imprez znajdziecie m.in.:

Odnawialne źródła energii np. modele wiatraków, turbin wiatrowych i wodnych, samochodzików oraz robotów zasilanych panelami fotowoltaicznymi wraz z obsługą.
Rowerowe kino bez prądu – instalacja składająca się z systemu trzech stacjonarnych rowerów, na których pedałować mogą dzieci i dorośli. W ten sposób wytworzony prąd zasila komputer, głośniki, rzutnik i tablicę multimedialną. Podczas projekcji, oglądający, pedałując na stacjonarnym rowerze, sami produkują energię niezbędną do zasilenia zestawu odtwarzającego materiały video.
Upcyclingowy triatlon – Konkurs z nagrodami polegający na pokonaniu wskazanego dystansu trzema różnymi upcyclingowymi sposobami np. biegając po zużytych oponach rowerowych lub samochodowych, turlając obręcz rowerową przez pewien dystans, idąc na szczudłach z profili aluminiowych. Na mecie uczestnik będzie miał za zadanie właściwie posegregować odpady i odpowiedzieć na pytanie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.
Eko puzzle – Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 5×5 metrów. Układanka składa się ze 100 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do wykorzystywania surowców wtórnych i tym samym ochronie surowców naturalnych i oszczędzaniu energii. Dzieci oraz dorośli wspólnie układają puzzle. Współpracując z animatorem uczą się w ciekawy sposób o konieczności zachowania oraz efektywnego wykorzystania surowców naturalnych poprzez recykling.
Quizy komputerowe – dotyczące zagadnień z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Czy jestem Eko – na tym stanowisku przygotowane są quizy dla dzieci, młodzieży i dorosłych i wszyscy mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii.
Przestrzenna Gra dla klimatu – Uczestnicy poruszają się po ogromnej (3x4m) planszy i odpowiadają na pro-ekologiczne pytania związane z oszczędzaniem energii.
Warsztaty na temat segregacji śmieci i recyklingu podczas których promowana będzie idea „ze starego coś nowego”, połączona z działaniami plastycznymi.
Happening „Ziemia w naszych rękach” – Animatorzy z doświadczeniem prowadzenia akcji ekologicznych ze sceny zachęcają do świadomych, ekologicznych wyborów i działań. Zgromadzeni pod sceną uczestnicy dosłownie biorą Ziemię w swoje ręce i wspólnie utrzymują ją, aby nie spadła.
Koło fortuny – ekologiczne konkursy z nagrodami
Spektakl teatralny – delikatnie uwspółcześniona, wciąż bardzo aktualna i przemawiająca do wyobraźni młodego odbiorcy historia spotkania biednego Rybaka oraz spełniającej najskrytsze marzenia Złotej Rybki. Dobranie odpowiednich środków wyrazu, sugestywna i poruszająca gra aktorska, piękne piosenki oraz elementy interaktywne sprawiają, że jest to wspaniała i wzbudzająca bardzo żywe reakcje publiczności opowieść.
Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska z żywnością ekologiczną, stoiska z wydawnictwami z zakresu ochrony przyrody i ekologii.

Zapraszamy też serdecznie do włączenia się we wspólną zabawę i uwzględnienie w swoich wakacyjnych planach odwiedzania naszego stoiska wraz rodzinami.

Poniżej prezentujemy szczegółową agendę:

Świnoujście / 20.07.2019 / Muszla Koncertowa, Promenada