Strona główna » Ulga dla honorowych krwiodawców11

Ulga dla honorowych krwiodawców11

by Świnoujście w sieci

Każdego roku ulgę na krew rozlicza zaledwie ok. 100 tys. podatników. Z odliczenia skorzystać mogą i podatnicy ryczałtowi i ci rozliczający się wg skali podatkowej.

Zarówno osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jak i te, które rozliczają się według skali podatkowej mogą korzystać z tzw. ulgi dla honorowych dawców krwiodawców*.
Podatnicy ryczałtowi odliczają ulgę od przychodu. Ci, którzy rozliczają się wg skali podatkowej odliczają ją od dochodu. Skorzystanie z ulgi zmniejsza podstawę opodatkowania.
Wysokość ulgi jest jednak limitowana. Odliczyć można maksymalnie do 6 proc. dochodu. Pamiętać należy, że limit ten dotyczy wszystkich darowizn łącznie, czyli także tych na cele kultu religijnego jak i OPP.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 roku ekwiwalent za 1l krwi wynosi 130 zł. Wysokość ulgi oblicza się, mnożąc ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. kwotę ustawowej rekompensaty).
Podatnik musi posiadać zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Zaświadczenia tego nie należy dołączać do zeznania. Trzeba je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowe – go, tj. przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd skarbowy ma bowiem prawo skontrolować poprawność skorzystania z odliczenia
Aby skorzystać z ulgi, należy wypełnić formularz PIT-O i dołączyć go do zeznania rocznego (PIT-28 lub PIT-36 lub PIT-37). W rubryce „dane obdarowanego” należy wpisać nazwę i adres publicznej jednostki, w której została oddana krew.
Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo skorzystać także podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby, np. dla chorej Marii Kowalskiej.
***
*Honorowy dawca krwi to osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki
i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

3 + 7 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW