Sztorm w zachodniej strefie brzegowej – IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) wydał ostrzeżenie przed silnym sztormem dla zachodniej strefy brzegowej województwa zachodniopomorskiego. Niebezpieczne zjawisko ma wystąpić we wtorek, 16 września 2025 roku, a jego kulminacja nastąpi w godzinach porannych i popołudniowych.
Szczegóły ostrzeżenia IMGW:
-
Obszar objęty alertem: zachodnia strefa brzegowa woj. zachodniopomorskiego
-
Czas obowiązywania: od godz. 02:00 do godz. 20:00, 16.09.2025 r.
-
Prędkość wiatru: 6–7 w skali Beauforta
-
Porywy: do 8–9 w skali Beauforta
-
Kierunek wiatru: południowo-zachodni
-
Stopień zagrożenia: 2 w 3-stopniowej skali
Co oznacza sztorm do 9°B?
Sztorm o takiej sile oznacza bardzo silny wiatr powodujący wysokie fale i niebezpieczne warunki na morzu. W porcie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu jednostek, a spacerowanie plażą czy falochronami staje się skrajnie niebezpieczne.
Zalecenia bezpieczeństwa:
-
unikać przebywania na plażach, falochronach i w pobliżu brzegu,
-
zabezpieczyć łodzie, jachty i sprzęt pływający,
-
nie planować rejsów i połowów na otwartym morzu,
-
zachować szczególną ostrożność w rejonach nadmorskich, gdzie porywy wiatru mogą przekraczać 90 km/h.
Ostrzeżenie dla turystów i mieszkańców
Wysokie fale, silny wiatr i możliwość cofki sztormowej stanowią realne zagrożenie dla osób przebywających nad Bałtykiem. IMGW podkreśla, że sztorm o takim nasileniu może prowadzić do przerwania prac portowych, utrudnień w komunikacji promowej oraz lokalnych zniszczeń infrastruktury przybrzeżnej.
To ostrzeżenie drugiego stopnia – sytuacja jest poważna. Zachowajmy ostrożność, unikajmy zbędnego ryzyka i śledźmy na bieżąco komunikaty pogodowe.
Skandal w Świnoujściu! Policja użyła gazu, a prokuratura oskarżyła… obywatela!

