Kolejny spór o stan zieleni miejskiej w Świnoujściu. Radna Dorota Konkolewska zarzuca władzom miasta, że urzędowa odpowiedź dotycząca uporządkowania ulicy Słowackiego rozmija się ze stanem widocznym na miejscu. Jako dowód opublikowała zdjęcia wykonane 10 lipca 2026 roku.
Interwencja po zgłoszeniach przedsiębiorców
29 czerwca radna Dorota Konkolewska skierowała do prezydent Świnoujścia zapytanie dotyczące uporządkowania pasów zieleni oraz elementów małej architektury przy ulicy Słowackiego.
W piśmie wskazała między innymi na:
nieprzycięte krzewy ograniczające chodnik, uszkodzone i zaniedbane ławki miejskie oraz niewykoszone pasy zieleni porośnięte chwastami.
Radna podkreśliła, że ulica Słowackiego znajduje się w ważnej części miasta, przy obiektach wypoczynkowych, sanatoriach i lokalach prowadzonych przez prywatnych przedsiębiorców. Jej zdaniem stan miejskiej zieleni negatywnie wpływa na estetykę reprezentacyjnego rejonu Świnoujścia.
Urząd: prace wykonano pod koniec czerwca
W odpowiedzi datowanej na 6 lipca 2026 roku prezydent Joanna Agatowska poinformowała, że prace wymienione w interpelacji zostały wykonane pod koniec czerwca.
Urząd wskazał również, że szczegółowy harmonogram prac stanowi część umowy dotyczącej utrzymania miejskiej zieleni.
Problem w tym, że dokumentacja fotograficzna wykonana kilka dni później ma, zdaniem radnej i przedsiębiorców, pokazywać coś zupełnie innego.
Zdjęcia z 10 lipca pokazują chwasty i zaniedbane rabaty
Na opublikowanych fotografiach widać przesuszone rabaty, wysokie chwasty, rozrośnięte rośliny oraz miejsca sprawiające wrażenie nieuporządkowanych.
Radna uważa, że zdjęcia podważają treść urzędowej odpowiedzi.
„Przedsiębiorcy są w szoku. W rabatach nikt nie tknął palcem. Tak wyglądają rzekomo zrobione porządki” – napisała Dorota Konkolewska.
To poważny zarzut, ponieważ nie chodzi wyłącznie o estetykę ulicy, ale także o kontrolę prac opłacanych z pieniędzy publicznych.
Kto sprawdził wykonanie prac?
W tej sprawie pojawia się kilka podstawowych pytań.
Czy wszystkie prace wymienione w interpelacji rzeczywiście zostały wykonane? Kto dokonał ich odbioru? Czy sporządzono protokół, dokumentację fotograficzną albo kartę wykonanych czynności? Czy wykonawca otrzymał wynagrodzenie za uporządkowanie tego konkretnego odcinka ulicy Słowackiego?
Niewykluczone, że urząd odnosi się do prac przeprowadzonych jedynie na części terenu albo do zakresu innego niż ten pokazany na zdjęciach. Tego jednak w krótkiej odpowiedzi skierowanej do radnej nie wyjaśniono.
Przedsiębiorcy płacą coraz wyższe podatki
Radna zwraca uwagę, że przedsiębiorcy działający przy ulicy Słowackiego dbają o własne posesje i regularnie płacą podatki od nieruchomości. W zamian oczekują, że tereny miejskie znajdujące się przed ich obiektami również będą utrzymywane na odpowiednim poziomie.
Szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy ulica Słowackiego jest intensywnie uczęszczana przez mieszkańców i turystów, zaniedbane rabaty oraz uszkodzone ławki trudno uznać za dobrą wizytówkę kurortu.
Zaproszenie dla prezydent na ulicę Słowackiego
Dorota Konkolewska odniosła się również do publikowanych w mediach społecznościowych spacerów prezydent Joanny Agatowskiej, podczas których prezentowane są miejskie inwestycje i pozytywne zmiany.
„Pani Prezydent, zapraszamy na ulicę Słowackiego. Czas na własne oczy zobaczyć, jak wygląda ten teren. Pismo z urzędu rzeczywistości nie zmieni” – podkreśliła radna.
Sprawa wymaga teraz dokładnego wyjaśnienia przez magistrat. Sama informacja, że prace zostały wykonane, nie rozwiewa wątpliwości wynikających ze zdjęć wykonanych już po deklarowanym terminie ich zakończenia.
Najważniejsze pytanie pozostaje bez odpowiedzi
Czy mamy do czynienia z niedokładnie wykonaną usługą, brakiem właściwego nadzoru, nieprecyzyjną odpowiedzią urzędu czy pracami przeprowadzonymi tylko na wybranym fragmencie ulicy?
Mieszkańcy i przedsiębiorcy mają prawo oczekiwać konkretnej odpowiedzi, dokumentacji wykonanych prac oraz informacji, ile kosztowało utrzymanie tego terenu.
OKRADŁ SKLEP I UŻYŁ SIŁY WOBEC OCHRONY. 29-LATEK SPĘDZI W ARESZCIE CO NAJMNIEJ 3 MIESIĄCE
ŚWINOUJŚCIE. ZDEMONTOWANY PLAC ZABAW OD MIESIĘCY NISZCZEJE ZA OGRODZENIEM W KARSIBORZE

