Na granicy polsko-niemieckiej doszło do poważnego incydentu, który wywołał dyplomatyczny zgrzyt między Warszawą a Berlinem. Niemcy oskarżają Polskę o odmowę przyjęcia migrantów zawracanych w ramach tzw. systemu dublińskiego. Polska jednak żąda jednoznacznych dowodów i powołuje się na przepisy unijne.
Data publikacji: 16 maja 2025 r.
Lokalizacja: Granica Polska–Niemcy
Migranci z Afganistanu przyczyną napięć
Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 13 maja 2025 roku, w niemieckim Guben. Tamtejsza policja federalna zatrzymała dwóch obywateli Afganistanu bez dokumentów. Mężczyźni mieli przekroczyć most kolejowy z Polski i zgłosili chęć ubiegania się o azyl w Niemczech. Na tej podstawie niemieckie służby próbowały zawrócić migrantów do Polski jako tzw. bezpiecznego kraju trzeciego.
Szokujące nagrania z tunelu w Świnoujściu! Kierowca Opla popełnił 21 wykroczeń w 25 dni!
Polska mówi „nie” i żąda dowodów
Polska Straż Graniczna odmówiła jednak przyjęcia migrantów, twierdząc, że zgodnie z przepisami systemu dublińskiego obowiązek rozpatrzenia wniosku azylowego spoczywa na państwie, na którego terytorium wniosek został złożony – w tym przypadku na Niemczech.
To pierwsza sytuacja, w której Polska formalnie odmówiła przyjęcia zawróconych migrantów, co wywołało gwałtowną reakcję niemieckich polityków i mediów. Strona polska podkreśla, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że migranci rzeczywiście przedostali się do Niemiec z terytorium Polski.
Afera wyborcza w Polsce! Niezależni dziennikarze ujawniają nielegalne finansowanie spotów wyborczych
Kolejny rozdział sporu o granice
Spór ten ujawnia głębokie różnice w podejściu obu państw do kwestii migracji i bezpieczeństwa granic. Niemcy, borykające się z rosnącą liczbą wniosków azylowych, nasilają kontrole i próbują odsyłać migrantów do krajów, przez które przybyli. Polska natomiast domaga się przestrzegania procedur i apeluje o transparentność w działaniach służb niemieckich.
Polityczne i unijne reperkusje
Sprawa może mieć poważne konsekwencje dla relacji polsko-niemieckich i polityki migracyjnej całej Unii Europejskiej. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na automatyczne przyjmowanie migrantów bez jednoznacznych dowodów przekroczenia granicy. Obie strony planują dalsze rozmowy w celu wypracowania wspólnego stanowiska.
1 comment
[…] w 2024 roku Niemcy zawróciły na granicy z Polską około 9 tysięcy osób. Zawrócenia odbywają się na przejściu i nie są to […]
Comments are closed.