Co wydarzyło się 6 kwietnia na przestrzeni wieków?
1320 – Wydanie Deklaracji z Arbroath
Szkocka szlachta wystosowała do papieża Jana XXII list uznawany dziś za symbol niezależności narodowej – Deklarację z Arbroath. Dokument ten podkreślał prawo Szkocji do suwerenności wobec Anglii. Kartka z kalendarza 6 kwietnia przypomina o jednym z fundamentów idei niepodległości państwowej w Europie.
Gdańsk dynamicznie się rozwija, a Świnoujście traci swoją szansę. Kontrast dwóch portowych miast
1652 – Pierwsze holenderskie osiedle w Południowej Afryce
Jan van Riebeeck założył kolonię Kapsztad, co zapoczątkowało erę europejskiego osadnictwa w regionie. To wydarzenie miało długofalowy wpływ na historię kontynentu afrykańskiego.
1814 – Napoleon Bonaparte abdykuje po raz pierwszy
Po wkroczeniu sił koalicji do Paryża, Napoleon zrzekł się tronu i został zesłany na Elbę. Władza we Francji przeszła w ręce monarchii Burbonów, a Europa weszła w okres rekonfiguracji politycznej.
1896 – Rozpoczęcie I nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach
Po ponad 1500 latach przerwy wznowiono igrzyska olimpijskie, nawiązując do tradycji starożytnych. Udział wzięło 241 sportowców z 14 krajów.
Świnoujście. Agatowska wypłaci 25.000 zł fundacji Grobelnego ?? – przypadek??
1994 – Początek ludobójstwa w Rwandzie
Po zestrzeleniu samolotu prezydenta Juvenala Habyarimany rozpoczęły się masowe mordy Tutsi i umiarkowanych Hutu. W ciągu stu dni zginęło ponad 800 tysięcy osób – jedno z największych ludobójstw XX wieku.
Dlaczego warto pamiętać o 6 kwietnia?
Kartka z kalendarza 6 kwietnia to przypomnienie o przełomowych wydarzeniach w historii niepodległości narodów, sportu, kolonializmu i tragicznych skutków nienawiści etnicznej. Historia tego dnia ukazuje, jak wiele można nauczyć się, patrząc wstecz – by mądrzej budować przyszłość.
Codziennie odkrywaj historię z kartką z kalendarza i inspiruj się przeszłością