14 kwietnia – Święto Chrztu Polski. Dzień, w którym narodziła się Polska
To właśnie 14 kwietnia 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, dając początek nie tylko chrystianizacji, ale i budowie polskiej państwowości. Dziś – ponad tysiąc lat później – ten dzień upamiętnia oficjalne święto narodowe, będące hołdem dla naszych korzeni i tożsamości.
Spis treści
Symboliczne narodziny państwa polskiego
Na podstawie ustaleń historyków data 14 kwietnia 966 roku jest uznawana za symboliczny dzień narodzin Polski. Chrzest księcia Mieszka I był przełomem na wielu płaszczyznach – nie tylko religijnej, ale również politycznej i cywilizacyjnej.
Włączając młode państwo w krąg kultury łacińskiej, Mieszko otworzył przed Polską drzwi do świata europejskiej dyplomacji, edukacji i rozwoju. To była decyzja, która na zawsze zmieniła bieg naszej historii.
Święto Chrztu Polski – historia ustanowienia
Święto Chrztu Polski zostało ustanowione ustawą Sejmu RP z dnia 22 lutego 2019 roku. Zgodnie z jej treścią:
„Ma na celu upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego faktu w społecznej świadomości.”
To doskonała okazja, by choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad naszym dziedzictwem oraz odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu.
Świnoujście świętuje – wywieś flagę 14 kwietnia!
Chociaż Święto Chrztu Polski nie jest jeszcze powszechnie obchodzone, możemy to zmienić – wspólnie, lokalnie.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Świnoujścia, aby uczcili tę wyjątkową rocznicę poprzez wywieszenie biało-czerwonych flag. Niech 14 kwietnia stanie się dniem dumy, pamięci i wdzięczności za nasze korzenie.
ℹ️ Dowiedz się więcej
Więcej informacji o Święcie Chrztu Polski znajdziesz na stronie: www.swietochrztu.pl
Świnoujska Dziś: Droga Krzyżowa ulicami miasta