Strona główna » Najważniejsze artykuły » Chrzest i wodowanie ORP Rybitwa – nowoczesnego niszczyciela min Marynarki Wojennej

Chrzest i wodowanie ORP Rybitwa – nowoczesnego niszczyciela min Marynarki Wojennej

by Daniel Szysz

19 marca 2025 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania piątego z serii niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II. Nowoczesna jednostka otrzymała imię ORP Rybitwa, a jego matką chrzestną została Maria Teryfter, żona byłego dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, kontradmirała Krzysztofa Teryftera.

Podczas ceremonii matka chrzestna wypowiedziała tradycyjne słowa: „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza.” Następnie rozbito butelkę szampana o burtę okrętu, a jednostka została zwodowana, rozpoczynając etap wyposażania i montażu systemów bojowych.

ORP Rybitwa – nowoczesny niszczyciel min

ORP Rybitwa (nr burtowy 605) to piąta jednostka typu Kormoran II i druga z serii przeznaczona dla 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt ten, podobnie jak pozostałe jednostki projektu 258, będzie służył do:

  • poszukiwania, klasyfikacji i neutralizacji min morskich,
  • rozpoznania torów wodnych,
  • eskortowania innych okrętów przez zagrożone akweny,
  • prowadzenia operacji minowania oraz obsługi systemów przeciwminowych.

Dzięki zaawansowanej technologii oraz nowoczesnym systemom bojowym okręty Kormoran II spełniają wymogi NATO i mogą operować zarówno na polskich obszarach morskich, jak i w ramach misji sojuszniczych na Morzu Bałtyckim oraz akwenach międzynarodowych.

Budowa i rozwój programu Kormoran II

Okręt ORP Rybitwa powstaje w ramach konsorcjum kierowanego przez Remontowa Shipbuilding S.A., we współpracy z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznią Wojenną. Budowa rozpoczęła się 19 stycznia 2024 roku od pierwszego cięcia blach, a stępkę położono 20 marca 2024 roku.

ORP Rybitwa to część większego projektu modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Obok niego, do służby trafią również ORP Jaskółka (604) i ORP Czajka (606), uzupełniając już istniejące jednostki: ORP Kormoran (601), ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603). Według planów, okręty ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka mają wejść do służby w latach 2026–2027.

ORP Rybitwa – historia nazwy

Nowy niszczyciel min jest czwartą jednostką w historii Marynarki Wojennej noszącą imię ORP Rybitwa. Poprzednie okręty o tej nazwie to:

  1. Trałowiec redowy typu FM – poniemiecka jednostka służąca w latach 1921–1931.
  2. Trałowiec redowy typu Jaskółka – służył od 1935 do 1939 roku, przejęty przez Kriegsmarine, a po wojnie przywrócony do służby w Polsce do 1966 roku.
  3. Trałowiec bazowy projektu 206F – w linii od 1967 do 2002 roku.

Wybór nazwy Rybitwa, podobnie jak Jaskółka i Czajka, nawiązuje do pierwszych polskich trałowców budowanych w latach 30. XX wieku. Te okręty zapisały się w historii obrony wybrzeża w 1939 roku i były pierwszymi jednostkami zaprojektowanymi oraz zwodowanymi w polskich stoczniach.

Modernizacja polskiej floty wojennej

Wodowanie ORP Rybitwa to kolejny krok w rozwoju Marynarki Wojennej RP. Nowoczesne niszczyciele min typu Kormoran II zwiększają zdolności operacyjne polskiej floty i podnoszą bezpieczeństwo żeglugi w regionie Morza Bałtyckiego. Współczesne konflikty pokazują, jak ważna jest ochrona szlaków morskich i neutralizacja zagrożeń minowych, dlatego inwestycje w nowoczesne jednostki są kluczowe dla obronności kraju.

Dzięki współpracy polskiego przemysłu stoczniowego oraz wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, projekt Kormoran II jest przykładem udanej modernizacji floty wojennej. Oczekuje się, że do 2027 roku wszystkie jednostki z tej serii będą pełniły służbę, wzmacniając potencjał polskiej Marynarki Wojennej na Bałtyku i w ramach NATO.

 

Na podstawie info, foto, MW

Chrzest i wodowanie ORP Rybitwa – nowoczesnego niszczyciela min Marynarki Wojennej
Drukuj
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Rating: 5.0/5
( 1 voted )

Wyłącz blokadę

Prosimy o wyłączenie rozszerzenia AdBlocker w przeglądarkach naszej witryny.