Problem z uzależnieniami – gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji życiowej?
Uzależnienia mogą przybierać różne formy. Często zdarza się, że mają charakter ukryty,
a wtedy problem wychodzi na jaw dopiero wtedy, kiedy jest naprawdę poważnie.
Gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach? Czy z każdym rodzajem uzależnienia można sobie poradzić ze wsparciem specjalistów? Przejdź dalej i dowiedz się więcej!
Spis treści
Alkohol, narkotyki i inne używki to spory problem wielu osób w Polsce i na całym świecie. Według raportu przygotowanego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
w 2025 roku na problemy z uzależnieniami jest narażone niemalże 12 mln osób na terenie Polski. To ogromny problem, któremu można się przeciwstawić tylko w jeden sposób.
Jakie uzależnienia wymagają profesjonalnego leczenia i wsparcia specjalistów?
Nie każde uzależnienie można pokonać samodzielnie. W niektórych przypadkach będziesz potrzebować pomocy specjalistów, którzy zapewnią odpowiednie leczenie i wsparcie. Profesjonalna terapia pomaga odzyskać kontrolę nad życiem i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na kompleksową terapię, koniecznie przejrzyj aktualną ofertę proponowaną przez ośrodek leczenia uzależnień. Cennik placówki to kolejny ważny element zaraz za ofertą, który pomoże Ci w ocenie, czy poradzisz sobie finansowo z pokryciem kosztów pobytu.
3 rodzaje uzależnień, które wymagają kompleksowego leczenia to:
- Alkoholizm – to ogromny problem. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi
do problemów rodzinnych, społecznych oraz zdrowotnych. - Narkomania – tuż po alkoholizmie jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów uzależnień. Uzależnienie od środków psychoaktywnych wymaga długotrwałego detoksu w ośrodku oraz terapii psychologicznej.
- Lekomania – osoby uzależnione od leków powinny udać się do zamkniętego ośrodka na detoks. To pierwszy krok w leczeniu tego rodzaju uzależnienia.
W XXI wieku problemem jest także uzależnienie od gier komputerowych, smartfonów
i internetu. Dotyka to często młodych osób przed 30. rokiem życia. W razie pogłębiającego się problemu niezbędne będzie leczenie w zamkniętym ośrodku.
Od czego zacząć leczenie uzależnień? Zobacz, jak rozpoznać swoje problemy!
W praktyce to nie takie trudne, jak mogłoby Ci się wydawać. Zanim zaczniesz jakąkolwiek terapię, np. w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, postaraj się ustalić źródło swoich problemów z uzależnieniami.
Najlepiej zacznij od:
- samodzielnego ustalenia, że naprawdę masz problem;
- rozmowy z bliskimi osobami, które pomogą Ci podjąć stosowne działania;
- konsultacji ze specjalistą, np. psychologiem.
Nawet kiedy będziesz już po terapii uzależnień, pamiętaj o tym, aby unikać pokus i wyzwalaczy uzależnienia. Nawet jeśli uda Ci się zażegnać problem, pozostaniesz uzależnioną osobą przez całe swoje życie – zawsze istnieje ryzyko powrotu do nałogu, jeśli nie zachowasz należytej ostrożności.
Czy wiesz, że…? Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia psychologiczne są w stanie poprawić skuteczność realizowanej terapii. Im lepiej dbasz o swoją kondycję fizyczną
i psychiczną, tym większa szansa, że uda Ci się całkowicie zażegnać problem związany
z uzależnieniami.
Ile kosztuje pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień i co wpływa na cenę pobytu?
To kwestia indywidualna uzależniona przede wszystkim od takich czynników, jak: długość pobytu, rodzaj uzależnienia, standard wyposażenia pokoju w ośrodku. W praktyce pobyt
od 10 do 38 dni w ośrodku leczenia uzależnień kosztuje średnio od 5000 do 19 000 złotych. Całkowite koszty będą uzależnione od wariantu pobytu, na który się zdecydujesz.
W cenie terapii uzależnienia w prywatnym ośrodku uzależnień otrzymujesz:
- zakwaterowanie w pokojach z łazienkami, TV oraz Wi-Fi;
- dostęp do sauny aż 2 razy w tygodniu;
- możliwość korzystania z sali gimnastycznej z pełnym wyposażeniem;
- śniadanie i kolacje w formie stołu szwedzkiego;
- całodniowy dostęp do kawy, herbaty i innych napojów bez żadnych ograniczeń.
Możesz też korzystać z dodatkowo płatnych rozwiązań, np. wizyty u lekarza internisty, uzyskania zwolnienia lekarskiego czy nawet transportu z miejsca zamieszkania do ośrodka.