Niemcy chcą zwozić imigrantów do Polski autobusami! Rozpoczynają się rozmowy z polskim rządem
Niemcy szykują transport imigrantów do Polski
Według informacji niemieckiej gazety Märkische Oderzeitung (MOZ), Niemcy już za kilka dni mogą rozpocząć organizowany transport imigrantów do Polski. Olaf Jansen, kierownik nowo powstałego ośrodka dla cudzoziemców w Eisenhüttenstadt, potwierdził, że trwają przygotowania do przeprowadzania transferów do Polski.
„Możliwy jest transport autobusowy do odpowiednich urzędów polskich, także w głębi kraju. Miałoby to większy sens niż eskortowanie uchodźców do mostu na Odrze i pozostawienie ich samych” – powiedział Jansen.
Pełna zdolność operacyjna ośrodka po 7 marca
Ośrodek dla cudzoziemców w Eisenhüttenstadt ma możliwość przyjęcia 250 osób i obecnie jest zapełniony w 50%. Po 7 marca osiągnie pełną zdolność operacyjną i będzie w stanie odsyłać do 60 imigrantów miesięcznie.
Jansen podkreśla, że transport obejmie wyłącznie osoby, które przyjechały bezpośrednio do Niemiec i muszą wrócić do Polski. Dotyczy to przede wszystkim Syryjczyków, Irańczyków, Turków, Afgańczyków i przedstawicieli innych narodowości.
Podstawa prawna: Rozporządzenie dublińskie
Zgodnie z rozporządzeniem dublińskim, uchodźcy muszą składać wniosek o azyl w pierwszym kraju UE, do którego wjechali. Jeśli tym krajem nie są Niemcy, mają prawo ich odesłać do właściwego państwa.
Niemcy podkreślają, że Polska jest w tej kwestii „uczciwym partnerem” i nie robi problemów z przyjmowaniem odesłanych imigrantów – w przeciwieństwie do Włoch.

Niemieckie autobusy z imigrantami przyjadą do Polski
Współpraca niemieckich i polskich urzędów
Aby przyspieszyć procedury, Centralny Urząd ds. Cudzoziemców Brandenburgii w Eisenhüttenstadt współpracuje z polskimi urzędami poprzez Centrum w Dublinie. Koordynowane są szczegóły transferów.
Brak zachęt do powrotu do Niemiec
Niemcy podjęli zdecydowane kroki, aby zniwelować ryzyko ponownych prób powrotu imigrantów do ich kraju. Imigranci w Eisenhüttenstadt otrzymują jedynie chleb i mydło, bez kieszonkowego. Maksymalny czas pobytu w ośrodku to dwa miesiące.
Reakcja polskich władz? Cisza
Sprawa budzi duże kontrowersje, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nie odpowiada na pytania dziennikarzy. Pomimo licznych zapytań, brak jest oficjalnego stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.
Czy Polska powinna zgodzić się na te transfery? Jakie stanowisko zajmie polski rząd? Czekamy na rozwój sytuacji!
O czym informuje – https://sluzbywakcji.pl/
Pilne❗️ Niemcy potwierdziły, że już za kilka dni mogą zacząć zwozić do Polski imigrantów AUTOBUSAMI. W tej kwestii mają rozpocząć się rozmowy z polskim rządem, informuje niemiecka regionalna gazeta MOZ.
„Możliwy jest transport autobusowy do odpowiednich urzędów polskich, także… pic.twitter.com/U6X4tyNLf3
— Służby w akcji (@Sluzby_w_akcji) March 2, 2025