Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – hołd dla bohaterów polskiego podziemia
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to państwowe święto obchodzone corocznie 1 marca, ustanowione w 2011 roku w hołdzie żołnierzom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. To dzień, w którym Polska oddaje cześć bohaterom, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z narzuconym przez ZSRR reżimem komunistycznym i kontynuowali walkę o wolność i suwerenność kraju.
Spis treści
Program obchodów w Świnoujściu
Obchody rozpoczną się 1 marca 2025 roku o godzinie 10:00. Uczestnicy spotkają się na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu, gdzie odbędzie się uroczyste składanie kwiatów przy pomniku „Kwatera Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej”. Pomnik ten upamiętnia wszystkich walczących o niepodległość Polski, zarówno na frontach zachodnich, wschodnich, jak i w oddziałach partyzanckich.
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są mieszkańcy miasta, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, szkół oraz poczty sztandarowe. To symboliczne spotkanie będzie okazją do oddania czci tym, którzy poświęcili życie w imię wolnej Polski.
Historia i znaczenie święta
Data 1 marca nie jest przypadkowa – nawiązuje do tragicznego wydarzenia z 1951 roku, kiedy to w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na przywódcach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym płk. Łukaszu Cieplińskim i jego towarzyszach broni. Ich śmierć symbolizuje los tysięcy żołnierzy podziemia, którzy byli prześladowani, torturowani i skazywani na zapomnienie.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Żołnierze Wyklęci to członkowie Armii Krajowej (AK), Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), Zrzeszenia „WiN” i innych organizacji, którzy po zakończeniu wojny kontynuowali walkę przeciwko nowemu okupantowi. Uznawani przez władze komunistyczne za „bandytów”, byli bezwzględnie ścigani przez aparat bezpieczeństwa PRL, w tym Urząd Bezpieczeństwa i NKWD.
Wielu z nich straciło życie w walce, inni zostali skazani w pokazowych procesach na długoletnie więzienie lub śmierć. Ich groby często pozostawały nieoznaczone, a historia była fałszowana przez propagandę PRL.
Obchody i pamięć – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś Żołnierze Wyklęci są symbolem niezłomności i patriotyzmu. Co roku 1 marca w całej Polsce odbywają się:
- uroczystości państwowe i lokalne,
- msze święte w intencji poległych,
- biegi „Tropem Wilczym”,
- rekonstrukcje historyczne i wystawy,
- projekcje filmowe i debaty poświęcone ich pamięci.
W ostatnich latach prowadzone są także prace ekshumacyjne, które pozwalają odnaleźć i godnie pochować wielu bohaterów, m.in. na warszawskich Powązkach czy w innych miejscach kaźni komunistycznych.
Żołnierze Wyklęci – pamięć na zawsze – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Przez dekady komunistyczna propaganda próbowała wymazać ich z historii. Dziś jednak dzięki staraniom historyków, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodzin bohaterów, Żołnierze Wyklęci zajmują należne im miejsce w polskiej pamięci narodowej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to czas refleksji nad ich ofiarą oraz przypomnienie, że walka o wolność i niepodległość ma swoją cenę.