Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w Słupsku i Świnoujściu – wyniki kontroli Straży Granicznej
Ponad 200 cudzoziemców pracowało nielegalnie w dwóch firmach
46 cudzoziemców zatrudnionych nielegalnie w Świnoujściu – Legalność zatrudnienia 447 cudzoziemców w słupskim zakładzie przetwórstwa rybnego oraz w świnoujskiej firmie budowlanej skontrolowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Wyniki kontroli były alarmujące – aż 201 osób pracowało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
Spis treści
Nielegalne zatrudnienie w Słupsku – 155 przypadków
W ramach kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z Ustki sprawdzono dokumenty 368 cudzoziemców. Okazało się, że 155 z nich wykonywało pracę nielegalnie. Byli to głównie obywatele Gruzji, Kolumbii, Mołdawii, Peru, Ukrainy oraz Zimbabwe.
Straż Graniczna wykazała, że w 130 przypadkach pracodawca nie dopełnił obowiązku poinformowania urzędów o podjęciu, zakończeniu lub braku podjęcia pracy przez cudzoziemców. Ponadto 154 osoby pracowały bez wymaganych zezwoleń lub wbrew warunkom posiadanych uprawnień. W związku z tym przeciwko pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.
Świnoujście – 46 cudzoziemców zatrudnionych nielegalnie
Podobne nieprawidłowości wykazała kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. W podmiocie gospodarczym o profilu budowlanym skontrolowano 79 cudzoziemców, w tym obywateli Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Stwierdzono, że 46 osób było zatrudnionych nielegalnie – nie posiadały one wymaganych dokumentów pobytowych lub zezwoleń na pracę.
Surowe kary dla pracodawców i cudzoziemców
Za powierzenie nielegalnej pracy cudzoziemcom pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości do 30 tys. zł. Konsekwencje czekają także samych zatrudnionych – w stosunku do nich wszczęto postępowania o wykroczenie, które może skutkować grzywną do 500 zł oraz wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia.
Podsumowanie
Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w Polsce pozostaje poważnym problemem, na który regularnie reagują służby kontrolne. Wyniki kontroli w Słupsku i Świnoujściu pokazują, że skala tego zjawiska jest wciąż znacząca. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów, muszą liczyć się z surowymi sankcjami, a cudzoziemcy zatrudnieni nielegalnie mogą zostać zobowiązani do opuszczenia kraju.